Dünyanın ikinci süper bilgisayarı Çin'de

Çin'de bulunan "Şingyün" adlı süper bilgisayar, TOP 500 Süper Bilgisayarlar Listesine girerek dünyanın ikinci süper bilgisayarı olarak seçildi.

01 Haziran 2010 Salı, 11:03
Abone Ol google-news

Dünyanın en hızlı bilgisayarlarını belirleyen, Amerikalı ve Avrupalı bilim adamları tarafından hazırlanan listeye göre "Şingyün", ABD menşeli "Jaguar-Cray XT5-HE" adlı bilgisayarın ardından ikinci sıraya yerleşti.

Şinhua ajansı, Nebulae olarak da adlandırılan "Şingyün"ü Dawning Enformasyon Endüstrisi, Güney Çin Süper Bilgisayar Merkezi ve Çin Hesaplama Bilimleri Akademisinin ortaklaşa yaptığını duyurdu.

Uzmanlar, Türkçesi "talihli, şanslı" anlamına gelen "Şingyün"ün bir saniyede yaptığı bir işi, çift çekirdekli kişisel bir bilgisayarın bir günde yapabileceğini belirtti.

Şingyün'ün saniyede 1,271 petaflop'un (1,271 trilyon hesap yapabilme özelliği) üzerinde performans sunduğunu açıklayan uzmanlar, bu tür süper bilgisayarların nükleer patlama simülasyonları, iklim hesaplamaları, hava durumu tahminleri ve jet uçaklarının tasarımında kullanıldığını aktardı.

Çin, dünyadaki süper bilgisayarlar sıralamasında geçen yıl geliştirdiği "Tienhı-1" (Samanyolu-1) adlı süper bilgisayarla Asya'nın en hızlı, dünyanın da beşinci hızlı bilgisayarıyla üst sıralara yerleşmişti.

Dünyanın 500 süper bilgisayarı arasında Çin'in 20 adet bilgisayarı bulunuyor.