Durak'ın yargılanmasına başlandı

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak ile genel sekreterin de aralarında bulunduğu toplam 6 kişi, ''Seçim yasakları döneminde ilan ve afiş dağıtma yasağına ve tarafsızlığa aykırı davrandıkları'' iddiasıyla yargılanmaya başlandı.

21 Eylül 2010 Salı, 12:25
Abone Ol google-news

Adana 2. Sulh Ceza Mahkemesindeki davanın duruşmasına, sanıklar dönemin Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Gülşen, Koza AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Acevit ve Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necati Sultan hazır bulundu.

Diğer sanıklar Aytaç Durak ile yerel bir gazetenin imtiyaz sahibi Necmettin Uçar ve Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Durmuş Ökten ise duruşmaya katılmadı. Sultan, savunmasında, dava konusu olan ''Önce Adana'' gazetesinin basımı, dağıtımı ve yayımıyla ilgisinin bulunmadığını belirtti.

Belediye tarafından 2-3 senede bir şubat ayında toplu nikah yapıldığını belirten Sultan, ''Bir önceki toplu nikaha başbakan da katılmıştı. 28 Şubat 2009 tarihindeki toplu nikaha, Ferdi Tayfur konser vermek üzere geldi. Etkinlik için Adana'nın tanıtım CD'si yapıldı ve bu da seçim propagandasının yasaklı olduğu tarihe denk gelmiş. Bu işlerin ihalesinde Fen İşleri Daire Başkanlığı görevlendirildi. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum'' dedi.

Fevzi Acevit de söz konusu tanıtım CD'si ve gazetenin içeriği ile dağıtımından sorumlu olmadıklarını belirterek, ''Önce Adana gazetesinin dağıtımını bir firma yapmaktadır. Bu dağıtımın da ücretsiz yapılmasıyla ilgili ASKİ ile anlaşması vardır. Bizim sorumluluğumuz sadece gazetenin montajı ve matbaada bastırılmasıdır'' diye konuştu. Hasan Gülşen ise olay tarihinde genel sekreterlik görevini yürüttüğünü kaydederek, şöyle devam etti:

''Bahsedilen tanıtım CD'si için ihale komisyonunu ben oluşturmadım. Fen İşleri Daire Başkanlığı oluşturdu. Bu konuyla ilgili Cumhuriyet savcısının yaptığı soruşturmada da kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.
İçişleri Bakanlığı müfettişi tarafından gerek duyulmadığından ifadem dahi alınmadı. Tanıtım CD'siyle ilgili daha önceki yıllarda da benzeri ihaleler yapıldı, ihale için bütçe de usulüne göre oluşturuldu. Benim Seçim Kanunu'na muhalefetim söz konusu değil. Görevimin gerektirdiği tarafsızlığı ihlal etmedim.'
' dedi.

Mahkeme hakimi, gelmeyen Aytaç Durak'ın mazeret dilekçesinin kabulüne ve gelecek celsede hazır bulunması için vekilinin uyarılmasına, duruşmaya katılmayan sanıklar Necmettin Uçar ve Durmuş Ökten ile şikayetçiler Hüseyin Görgülü ve Murat Karaköseoğlu için davet celbi çıkarılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi. Sanıklar hakkında, ''seçim yasakları döneminde ilan ve afiş dağıtma yasağını ihlal etmek'' suçundan 3 aydan 1 yıla, ''tarafsızlığa aykırı davranmak'' suçundan da 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Belediyede inceleme yapan İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından hazırlanan, yerel seçimden önceki sürece ilişkin 4 klasörden oluşan dava dosyasında, sanatçı Ferdi Tayfur'un bazı bölümlerinde değişiklik yaparak seslendirdiği ''Emmioğlu'' şarkısının da içinde yer aldığı Adana'nın tanıtım CD'si ve o dönemde yayımlanan bazı gazetelerin de delil olarak yer alıyor.