Durmuş Yılmaz, başkanlar listesinde

Global Finance dergisi, "2010 Dünyanın En Başarılı Merkez Bankası Başkanları" arasında Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ı da seçti.

27 Eylül 2010 Pazartesi, 08:38
Abone Ol google-news

Prestijli finansman dergisi Global Finance, dünyanın en başarılı Merkez Bankası Başkanlarını seçti. "A" notu alan yedi başkan arasında Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da bulunuyor. Merkezi New York'ta bulunan Global Finance, "2010 Dünyanın En Başarılı Merkez Bankası Başkanları"nı belirledi. Ekim sayısında yer verilen listeye giren yedi merkez bankası başkanı arasında Durmuş Yılmaz'ın yanı sıra, AB Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet ile Avustralya, İsrail, Malezya, Güney Kore ve Tayvan Merkez Bankası Başkanları yer aldı.

Global Finance, 1994 yılından beri 30 "kilit" ülkenin Merkez Bankası Başkanları'nın performansını ölçüyor. Başkanlara, enflasyon kontrolü, ekonomik büyüme hedefleri, para birimi istikrarı ve faiz oranları yönetimi gibi kriterlere göre, "A" ile "F" arasında değişen notlar veriliyor. "A", "fevkalade" bir performans, "F" ise başarısızlık anlamına geliyor.
Durmuş Yılmaz, Global Finance dergisinin 2009 değerlendirmesinde "B" notu almıştı.

Ben Bernarke "C" aldı

Dergi tarafından performansları ölçülen 30 Başkan arasında ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin "C" notunu alması dikkat çekiyor.  Hiç bir başkana "F" notu verilmezken Japonya, Çin, Hindistan ve Macaristan'ın "C", Arjantin ve Endonezya Merkez Bankası Başkanları ise, "D" olarak değerlendirildi.  Derginin Ekim ayında yayınlanan rapora göre, "A" kategoriye girmeye başaran altı Merkez Bankası Başkanı şöyle:

  • Avrupa Birliği Jean Claude Trichet
  • Avustralya Glenn Stevens
  • İsrail Stanley Fischer
  • Malezya Zeti Akhtar Aziz
  • Güney Kore Lee Seongtae
  • Tayvan Fai-Nan Perng
  • Türkiye Durmuş Yılmaz