Ekmeğe zam gelecek mi? Fırıncılar Federasyonu Başkanı açıkladı

BALIKESİR'in Bandırma İlçesi'nde konuşan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, 2 yıldan beri girdi maliyetlerinde artışlar olmasına rağmen ekmek fiyatlarına zam yapmadıklarını söyledi.

04 Mayıs 2015 Pazartesi, 18:15
Abone Ol google-news

Bandırma ilçesinde fırınları ziyaret eden ve üyeleriyle görüşen Balcı, fırıncılar olarak girdi maliyetlerindeki artışı fiyatlara yansıtmamaya çalıştıklarını kaydederek, “Bunu son noktaya kadar taşımayı hedefliyoruz. Zor durumda kalmadıkça ekmek fiyatlarına zam yapmayacağız” dedi.
Ülkedeki ekmek israfına da dikkat çeken Balcı şöyle devam etti:

“Sağlıksız ve hijyenik ortamda ekmek üretilmediği zaman kalitesiz ekmek ekmek israfını da beraberinde getirmektedir. Bundan 1.5 yıl önce ülkemizde günlük ekmek israfı 6 milyon adet idi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde başlatılan ekmek israfını önleme kampanyasıyla birlikte günlük ekmek israfı 4 milyon 900 bin adete düştü. Bu yeterli bir rakam değildir. Bunun daha da düşmesi gereklidir. Ülkede hem ekmek israfının önlenmesi hemde ekmek maliyetlerinin düşmesi için fırın enflasyonunun önüne geçilmesi gerekmektedir. Bununla ilgili olarak ta bakanlık nezdindeki çalışmalarımız devam etmektedir.”

Balcı, ülkede ekmek israfının önüne geçilmesi hemde ekmek maliyet fiyatlarının düşmesi için fırın enflasyonunun önüne geçilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.