"Elinizi çocuklarımızdan çekin"

Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, YGS'deki ''şifre'' iddialarına ilişkin olarak, ''Elinizi çocuklarımızdan çekin, çocuklarımızı birer suçlu gibi emniyet birimlerine taşıyan bu hukuksuz anti-demokratik uygulamadan derhal vazgeçin'' dedi.

20 Nisan 2011 Çarşamba, 12:57
Abone Ol google-news

Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç yaptığı yazılı açıklamada, YGS'deki şifre iddialarına ilişkin gelişmeleri değerlendirerek, Aydın'ın Karacasu ilçesinde çok sayıda çocuk yaşta öğrencinin YGS şifre skandalına dair basın açıklamasına katılmaları nedeniyle 2911 Sayılı ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu''na muhalefet suçlamasıyla emniyette ifadelerinin alınmasının, öğrencilerin polis, emniyet, suç, suçlu gibi kavramlarla zihinlerinin bulandırılmasının, bunun yaratacağı psikolojik sonuçların değerlendirilmemiş olmasının olayın vahametini gösterdiğini ileri sürdü.

Kılıç, şu görüşlere yer verdi:

''Siyasi iktidar ve onun güdümündeki yöneticilere sesleniyoruz; Öğrencilerimiz ülkemizin geleceğidir. Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini karatmanıza izin vermeyeceğiz. Elinizi çocuklarımızdan çekin, çocuklarımızı birer suçlu gibi emniyet birimlerine taşıyan bu hukuksuz anti-demokratik uygulamadan derhal vazgeçin.

Bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki; adı son olarak intihal olayıyla anılan, sürecin mimarı ÖSYM başkanı Ali Demir'in istifa etmemekte diretmesi, Milli Eğitim Bakanı, Başbakan ve diğer siyasilerin ardı ardına sarf ettikleri sözler krizi giderek derinleştirmektedir. Acilen atılması gereken adımlar konusunda bir gelişme yoktur ve süreç unutturulmaya çalışılmaktadır. Yetkilileri bir kez daha süreç giderek içinden çıkılmaz bir hale gelmeden adım atmaya davet ediyoruz. ÖSYM Başkanı Ali Demir derhal görevinden istifa etmelidir. LYS tüm öğrencilerin katılabileceği şekilde tek basamaklı bir sınav biçiminde düzenlenmelidir. Kişiye özel kitapçık uygulamasından vazgeçilmelidir.''