Emekli vekil zammında son gelişme

Kamuoyunda tepkilere neden, emekli milletvekillerine yüzde 60'lık maaş artışı öngören kanun teklifinde değişiklik yapıldı. Yeni teklif ile emekli vekil maaşları, emekli Cumhurbaşkanı'nın maaşının yüzde 45'ine endekslenecek.

06 Ocak 2012 Cuma, 10:16
Abone Ol google-news

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bir kez daha görüşülmek üzere Meclise iade ettiği maddede, milletvekili emekli aylıklarıyla ilgili oran yeniden belirlendi. Yeni düzenlemeye göre, milletvekili emekli aylıkları, yeni bir yasal düzenleme yapılıncaya kadar Cumhurbaşkanı emekli aylığı ödeneğinin yüzde 45'i oranında belirlenecek.

Komisyon, ''Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin Yasa''nın, milletvekillerinin emekli aylıklarıyla ilgili 16. maddesini görüştü.

Vekil Görüşleri

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, milletvekillerinin özlük hakları ve maaşlarıyla ilgili bir yasanın bulunmadığına işaret ederek, bu eksikliğin giderilmesi gerektiğini ifade etti. 10 milyon emeklinin İntibak Yasasını beklediğini belirten Çam, öncelikle milletvekillerinin emekli maaşlarında bir düzenleme yapılmasının kamu vicdanını yaraladığını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, toplumun duyarlı olduğu konular bulunduğunu ifade ederek, ''Gece 3.00'te önergelerle böyle bir değişiklik yapmak toplum vicdanını yaralar. Toplumda böyle bir duyarlılık olması yerden göğe kadar haklıdır. Genç milletvekilleriyle ilgili eşitsiz durum giderilmeli ama bu Meclis bütçesinden değil, kendileri tarafından borçlanarak yapılmalı'' dedi.

Aslanoğlu, yapılacak düzenleme konusunda görüşlerini ifade ederken, ''yüzde 42'nin üzerine gelecek orana karşı çıkacaklarını'' bildirdi.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, İntibak Yasasının öncelikle olarak çıkarılmasını istediklerini, daha sonra milletvekilleriyle ilgili düzenlemenin yapılabileceğini bildirdi.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Cumhurbaşkanı Gül'ün geri gönderme gerekçelerinin mutlaka gözönünde bulundurulması gerektiğini savunarak, ''milleti temsil eden milletvekilleri yerine oligarşiye hizmet eden holding milletvekillerine yol açılmamasını'' istedi.

AKP Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun da bir düzenleme yapılmaması halinde gelecek dönemlerde milletvekillerinin milletin değil, holdinglerin milletvekili olacağını ileri sürerek, ''Biz, gençler milletvekili olsun diye Anayasa değişikliği yaptık. Ama genç milletvekilleri 30 yaşından sonra işsiz... Ama 45 yaşında bir Vali, 6 ay sonra merkez valisi olsa, sonra gider Muğla'da villasında yaşar. Onun tüm ödemelerini 60 yaşına kadar devlet yapar. Milletvekilliği eşe dosta tavsiye edilmeyecek kadar stresli ve gerilimli bir iş ama hırsızlara bırakılmayacak kadar da haysiyetlidir. Bunun kıymetini bilelim'' diye konuştu.

Bakan Çelik: Bir düzenleme yapılacaksa...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yasanını önemli düzenlemeler içerdiğini ve bir an önce yasalaşmasını istediklerini belirtti.

Milletvekilleri emekli aylıklarıyla ilgili farklılıkların Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasından kaynaklandığını belirten Çelik, ''AK Parti olarak milletvekillerinin özlük haklarıyla ilgili düzenleme yapılacaksa bütün parti grupları bir araya gelir, konu üzerinde birlikte çalışıp, şeffaf, rahat, kamuoyunu bilgilendirecek şekilde düzenleme yapılması görüşündeyiz'' dedi.

Çelik, milletvekillerinin özlük haklarıyla ilgili daha kapsamlı bir düzenleme yapılabilmesine bir engel olmadığını kaydederek, ''Ama bunu birileri yapsın, ben de izleyivereyim, yeri geldiğinde ben de tavrımı alırım gibi bir yaklaşımdan kaçınmamız gerekir. Bununla ilgili bir komisyon kurulup çalışılabilir, yeni istismar alanları açılmamak kaydıyla...'' diye konuştu.
İntibak Yasası ile ilgili düzenlemeye işaret eden Çelik, çalışmayı tamamladıklarını, Bakanlar Kurulunda bu hafta görüşülerek değerlendirme yapıldığını anlattı. Çelik, yasa konusunda bir Hükümetin kararlılığı bulunduğunu vurguladı.

Çelik, ''Hepimiz milletin vekilleriyiz. Milletin konumu durumu hepimiz için önemli. Burada bunu tartışma konusu yapmayı doğru bulmuyorum. Milletvekili maaşlarında aylık bağlama ve çalışma süreleri itibarıyla bir farklılık oluşuyor. Ama hak kaybı söz konusu değil'' diye konuştu.

Düzenlemede değişiklik

Komisyonda daha sonra milletvekillerinin emekli aylıklarıyla ilgili düzenlemenin yapıldığı maddenin görüşülmesi benimsendi. Madde üzerinde AKP milletvekillerinin verdiği önergeyle değişiklik yapıldı. Buna göre; milletvekili emekli aylıkları, yeni bir yasal düzenleme yapılıncaya kadar Cumhurbaşkanı emekli aylığı ödeneğinin yüzde 45'i oranında belirlenecek.

Geçmiş dönemlerde iki yıldan az milletvekilliği yapmış ve milletvekili emeklisi olanlar da Cumhurbaşkanı ödeneği ile ilişkilendirildi. Ayrıca, geçmişte 2 yıl makam temsil tazminatı ödenmiş olan kişilerin milletvekilli olduktan sonra 1 aylık maaşını alır almaz milletvekilliğinden emekli olan kişilerin ''2 yıllık süreye tabi olmadıkları'' konusuna açıklık getiriliyor.

Milletvekilliği sona erenlerden herhangi bir sosyal güvenlik kapsamında olmayanların emekli olduktan sonra 4 yıl süreyle primlerinin TBMM tarafından ödenmesi imkanı, 24. Dönem ile sınırlı tutulmayarak geçmiş dönemleri de kapsayacak şekilde genişletildi.
CHP milletvekilleri, oranın yüzde 42 olarak korunması için önerge verdi ancak kabul edilmedi.

Konuşmaların ardından kanun kabul edildi.