'En büyük para kasası Erdoğan'dadır'

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Aslen Adıyamanlı olan HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sırrı Süreyya Önder ile birlikte Adıyaman'ın Kahta İlçesi'ne geldi.

23 Aralık 2013 Pazartesi, 20:23
Abone Ol google-news

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partilerinin 5 yıldızlı otellerin lobilerinde değil sokaklarda, meydanlarda bedel ödeyerek kurulduğunu söyledi. Yolsuzluk operasyonunda taraf olmadıklarını ve olmayacaklarını ifade eden Demirtaş, "Bizden bu kavgada cemaatten, ya da AK Parti'den yana taraf olmamız isteniyor. Biz buna mecburcuyuz? AKP'lilerin evinde çelik kasa ayakkabı kutuları var da cemaatçilerin yok mu, onların da evinde var. En büyük para kasası Tayyip Erdoğan'dadır. Onunki kasalara da sığmaz ancak TIR dorselerine sığar" dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Aslen Adıyamanlı olan HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sırrı Süreyya Önder ile birlikte Adıyaman'ın Kahta İlçesi'ne geldi. İlçeye gelişi sırasında partililer tarafından coşkuyla karşılanan Selahattin Demirtaş, BDP ilçe binası önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişiye seslendi. Kendilerinin mevcut siyasi partiler gibi çıkarları ve yandaşlarının getirim hesaplarını gözeterek parti olmadıklarını ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu:

"Bizim nasıl parti olduğumuzu anlamak isteyenler ailelerimize baksınlar. Bizim acılı analarımıza, acılı babalarımıza baksınlar. Biz onların emanetini taşıyoruz. Bizim öyle analarımız var ki; evladının bir mezar taşı dahi yoktur. Öyle babalar vardır ki 5 evladını vermiştir ve sarılabileceği bir mezarı bile yoktur. Biz onların emanetini teslim almış bir partiyiz."

BDP'nin büyük bedeller ödeyerek kurulduğunu anlatan ve İstanbul'da yapılan operasyonla birlikte taraf olmalarının beklendiğine dikkat çeken Demirtaş, BDP'nin AK Parti ve cemaat arasındaki kavgada taraf olmayacağını kaydetti. Demirtaş şöyle konuştu:

"Biz öyle çelik kasalarda, ayakkabı kutularında kurulan partilerden değiliz. Bizi bilmek ve tanımak isteyenler; ödediğimiz bedellere baksınlar. Biz partimizi 5 yıldızlı otellerin lobilerinde, kirli pazarlıklarla kurmadık. Bu partiyi siz sokaklarda, meydanlarda dişinizle tırnaklarınızla kurdunuz. Bugün olup bitenleri Ankara'nın kirli siyasetinde dönen dolapları izliyorsunuz. Bizden bu kavgada taraf olmamız isteniyor. Ya cemaatten ya da AK Parti'den yana taraf olmamız isteniyor. Biz buna mecburcuyuz? Tencere dibin kara seninki öbüründen kara. El birliği ile iş birliği ile ittifak halinde rantları götürüyorlardı. Sanıyor musunuz ki; AKP'lilerin evinde çelik kasa, ayakkabı kutuları var da cemaatçilerin yok mu, onların da evinde var. En büyük para kasası Tayyip Erdoğan'dadır. Onunki öyle kasalara sığmaz, ancak TIR dorselerine sığar. Onun biriktirdiği dolarlar ancak TIR kasalarına sığar. Bunlar peygamberimizin, bunlar adaletiyle nam salmış Hazreti Ömer'in temsilcisi olabilirler mi? Kendi evlerinde bu şekilde kasalarla trilyonları biriktirenler İslamiyetçin, dinimizin temsilcisi olabilirler mi? Komşusu açken kendi tok yatan bizden değildir diyen bir dinin temsilcisi olabilir mi? Şimdi kurdukları tezgahlarla halkı iki kampa ayırmaya çalışıyorlar. Biz bunların tamamı, kirli ittifak ve hırsızların peşinde olacağız."

Demirtaş açıklamasının ardından BDP Kahta Belediye Başkan Adayı Mehmet Polat'ı partililere tanıttı ve destek istedi.