En büyük risk döviz kuru

PwC’nin küresel çaptaki araştırmasına göre, Türk yöneticiler en çok döviz kuru ve terörden endişe duyuyor. Küresel riskler ise jeopolitik belirsizlik ve siber tehditler.

23 Ocak 2018 Salı, 23:21
Abone Ol google-news

Bağımsız denetim ve yönetim danışmanlığı kuruluşlarından PriceWaterhouse- Coopers’ın (PwC) küresel çapta yaptığı araştırmasına göre dünya genelinde üst yöneticiler (CEO) en çok jeopolitik belirsizlik ve siber tehditlerden ‘aşırı endişe’ duyarken, Türkler için risk, jeopolitik belirsizliğin yanında döviz kurundaki dalgalanma ve terörizm.

PwC’nin bu yıl ‘Köşe Ofisteki İhtiyatlı İyimser’ başlığıyla yayımladığı 21. Yıllık Küresel CEO Araştırması’na göre, CEO’ların 2018 için küresel büyüme beklentilerindeki iyimserlik, bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaştı. 85 ülkeden 1293 CEO’nun katılımı ile yapılan araştırmada, 2012’den bu yana sorulan küresel ekonomik büyümeye ilişkin soruya ‘Artacak’ cevabını verenler, geçen yılki yüzde 29’luk oranın iki katına çıkarak yüzde 57 oranına ulaştı. Türkiye’de ise ilgili oran geçen yılın 4 katına çıkarak yüzde 12’den yüzde 51 seviyesine yükseldi.

Endişe artıyor

Küresel ekonomideki iyimserliğe rağmen, iş dünyasında, sosyal ve ekonomik tehlikelerle ilgili endişeler artıyor. Dünya genelindeki CEO’lar jeopolitik belirsizlik (yüzde 40), siber tehditler (yüzde 40), terörizm (yüzde 41) ve temel becerilerin erişebilirliği (yüzde 38) konularında ‘aşırı endişeli’ olduklarını belirtiyor. Türkiye’deki CEO’ların ‘aşırı endişeli’ oldukları konuların başında ise jeopolitik belirsizlikler (yüzde 64), döviz kurunda dalgalanma (yüzde 67) ve terörizm (yüzde 67) başı çekiyor.

İki katına çıktı

Her yıl olduğu gibi, Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos yıllık toplantısının açılışında açıklanan rapora göre, CEO’ların küresel büyümeyle ilgili iyimserliğindeki çarpıcı artış hemen hemen tüm ülkelerde görülüyor. Japonya ve İngiltere gibi geçtiğimiz yıl “en az iyimser” ülkelerde bile, küresel büyümeyle ilgili iyimserlik, geçen seneden bu yana iki katına ulaştı. PwC Küresel Başkanı Bob Moritz, “CEO’ların küresel ekonomiyle ilgili iyimserlikleri, ekonomik göstergelerin çok güçlü olmasından kaynaklanıyor. Küresel borsalarda gözlenen değer kazancı ve dünyanın önde gelen pazarlarının çoğunda GSYİH büyüme beklentileri karşısında, CEO’ların bu denli iyimser olması sürpriz değil” dedi.

Büyümeye de ihtiyatlı

* Küresel yöneticiler arasında 2018’de büyümenin artacağına yönelik iyimser beklenti yüzde 57 ile rekor seviyelere ulaşıyor. Türkiye’dekiler için bu oran yüzde 51.

* Yöneticilerine yüzde 42’si şirketlerinin gelecek 12 ay içinde büyüme potansiyeline “çok güveniyor.” Türkiye’dekiler yüzde 32’lik oranla daha ihtiyatlı.

* Yöneticilerin üçte ikisi, başta mühendislik ve inşaat (yüzde 73), teknoloji (yüzde 71) ve iletişim (yüzde 77) sektörü olmak üzere; teknolojideki gelişmeler sebebiyle işlerini kaybedecek çalışanların yeniden eğitilmesinden sorumlu olduklarını düşünüyor.

* Yöneticiler refah düzeyinin sadece milli gelir gibi finansal verilerle ölçülmemesi gerektiği konusunda hemfikirler.