Engelliler, engelleri teknolojiyle aşacak

Ankara'da pilot uygulama olarak başlatılan, engellerin aşıldığı 5 günlük ''TeknoKamp'' projesinde 10 bedensel engelli, teknoloji kullanım eğitimi aldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, başarılı geçen projenin, tüm Türkiye'de yaygınlaştırılmasının planlandığını söyledi.

25 Kasım 2011 Cuma, 14:31
Abone Ol google-news

Bedeninin büyük kısmını kullanamayan özürlü gençler için aktif yaşamında ve bilgisayar ortamında çözüm fırsatları sunan TeknoKamp Projesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü himayesinde, KMT Bilişim Teknolojileri, Bilkom, Anna Carlsen Center ABD, Assistiveware (Hollanda) işbirliği ve 10 bedensel engellinin katılımıyla Rixos Otel'de gerçekleştirildi.

Genel Müdürlük yetkililerinden alınan bilgiye göre, özürlü gençlerin kişisel engellerinden dolayı kullanmakta zorlandıkları bilgisayar ve programları kullanırken, kişiye özel çözümlerle sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik fırsatlar sunan projeyle, Türkiye'de sadece engelinden dolayı zeka ve yaratıcılığını gösteremeyen tüm özürlü gençlerin mesleki donanım ve yeteneklerine rağmen engellerinden dolayı üretememe sorununu ortadan kaldırıyor.

Ankara'da 10 özürlü bireye yönelik, uluslararası standartlar göz önüne alınarak gerçekleştirilen ve yaygınlaştırılması planlanın projeyle, kampa katılacakların bilgi üretkenliğini arttırmak, ailelerini bilinçlendirmek ve topluma yapılacak duyurular yoluyla da özürlülerin kendilerine imkanlar sağlandığı takdirde bilgi toplumu olma yönündeki ilerleyişe katkı sağlayabilecek, başarılı bireyler oldukları bilincinin aşılanması amaçlanıyor.

Pilot proje boyunca, yerli ve yabancı uzmanlar, 10 gence Rixos otelde eğitim verdi. Eğitim alan bedensel engelli bireylerden Bülent Ecevit Biricik, projenin engelliler adına çok faydalı olduğunu söyledi. Teknolojiyi tanıma ve engelli bireylerin sosyalleşmesi açısından önemli bir etkinlik olduğunu dile getiren Biricik, dışarıya çıkamayan engellilerin teknolojiyle hayat bulabileceğini kaydetti.
 

Teknoloji özgürleştiriyor

Biricik, ''Teknoloji başka bir hayat, engelliler için daha başka bir hayat. Özgürleştiriyor'' diye konuştu.

Ümit Demirbilek de 20 yaşında olduğunu belirterek, doğuştan engelli olduğunu ama hiçbir zaman yılmadığını söyledi. Altındağ Doğan Çağlar Özel Eğitim Meslek Lisesi'nde okuduğunu ve seçilerek projeye katıldığını anlatan Demirbilek, bilgisayardan anladığını ama TeknoKamp'ta hiç bilmediği programları öğrendiğini ifade etti. Demirbilek, hiç kimseden yardım almadan bir şeyler yapmak istediğini vurgulayarak, teknolojinin engelliler için her alanda faydalı olduğunu kaydetti. Demirbilek, ''Teknoloji, bizim için engel değil'' dedi.

Bahri Can Özyürek de 15 yaşında olduğunu ve Doğan Çağlar Özel Eğitim Meslek Lisesi öğrencisi olduğunu, TeknoKamp'ta hiç bilmediği programları öğrendiğini söyledi. Özyürek, dışarı çıkamadıklarını ve zamanlarının teknolojiyle geçtiğini belirterek, bu tür projelerin hep olmasını istedi.
 

Yaygınlaştırılması planlanıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlüler ve Yaşlılar Genel Müdürü Aylin Çiftçi de projenin 21 Kasım'da başladığını ve ilk kez böyle bir projeye imza attıklarını bildirdi. ABD, Hollanda ve Türkiye'den, bilgisayar teknolojisi ve yazılımı konusunda uzman hocaların 10 bedensel engelliye eğitmenlik yaptığını vurgulayan Çiftçi, özel düzenlenmiş araç gereçlerle inanılmaz işler yapıldığını kaydetti.

Çiftçi, ''Biz de pilot çalışma olarak yapmıştık, başarıyı görelim, ona göre gerekirse yayabilelim istedik. Eğer imkan tanınırsa ve özel destekler sağlanırsa, elde edilebilecek başarıları gördük. TeknoKamp çalışmasını Türkiye'nin her tarafında yaygınlaştırmamız ve sadece bedensel engeli gençler için değil, otistik çocuklar, zihinsel engelliler, işitme engelliler için bunu yayabileceğimiz bir çalışmaya dönüştürmeyi planlıyoruz'' diye konuştu.

Bu çalışmaların, sosyal ilişkilerde de çok önemli olduğunu ve çalışmada bunu gördüklerini anlatan Çiftçi, ailelerin de bilinçlendirilmesinin önemine değindi. Çiftçi, gayelerinin, aileleri de motive ederek, engelli gençlerin kendine güvenini sağlayarak, iş kurmalarını teşvik etmek olduğunu sözlerine ekledi.