Erol Akyavaş'ın 'Retrospektif' sergisi

Ünlü ressam Erol Akyavaş'ın 1950'li yıllarda başlayan ve 1990'lı yılların sonuna uzanan yaklaşık yarım yüzyıllık sanatsal birikiminden 290 eserlerin yer aldığı "Retrospektif" sergisi basına tanıtıldı.

28 Mayıs 2013 Salı, 12:44
Abone Ol google-news

İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde düzenlenen sergiyle ilgili basın toplantısı, Erol Akyavaş'ın eşi Ilona Akyavaş, İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, Finansbank Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunç Erdal, İstanbul Modern Şef Küratörü ve sergi küratörü Levent Çalıkoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti.

Toplantıda konuşan İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, Doğu sanatının mistik ve tasavvufi yönüyle Batı sanatının soyutlama arayışını birleştiren Erol Akyavaş'ın, görünen gerçekliğin ardındakini aradığını söyledi.

Hem Doğulu hem Batılı olmanın yarattığı ikilemle, kendi geleneği, İslam sanatı ve kültürü ile Batı sanatı, kültürü ve düşüncesi arasında özgün bir sentez yaratan Erol Akyavaş'ın, ürettiği yapıtlardan oluşan serüvenini izleme olanağı sağlayan bir sergi gerçekleştirdikleri için mutluluk duyduklarını belirten Oya Eczacıbaşı, "Ilona Akyavaş ve ailesinin himayesinde gerçekleştirilen bu sergi, şu ana kadar düzenlediğimiz retrospektifler içinde ayrıcalıklı bir yere sahip. Öncelikle serginin hazırlanmasına büyük bir titizlikle yardımcı olan Ilona Akyavaş'a içtenlikle teşekkür ediyorum. Ayrıca serginin gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı Finansbank'a teşekkür ediyorum" dedi.

Toplumsal kalkınmanın, sadece ekonomik büyüme ile değil, kültür, sanat, spor gibi beşeri değerlerle de olacağına dikkati çeken Finansbank Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunç Erdal da, şöyle konuştu: "Bankamız bu bağlamda sanata ve sanatçıya kuruluşundan bu yana verdiği önem ve desteği sürdürecektir. 20. yılımızda Erol Akyavaş retrospektif kitabını sanatseverler ile buluşturmuştuk. Şimdi de Doğu ve Batı kültürlerini, insan odaklı bir sembolizmle ve kendine özgü sanat diliyle eserlerine yansıtan büyük usta Erol Akyavaş'ın retrospektif sergisine destek vermekten mutluyuz. Bu sergide sanatçının bankamız koleksiyonunda yer alan 'Fihi Ma Fih' adlı üç parçadan oluşan bir eserinin de yer alacak olması, bizler için ayrı bir gurur ve mutluluk kaynağıdır."

İstanbul Modern Şef Küratörü ve sergi küratörü Levent Çalıkoğlu, Erol Akyavaş'ın hayalleri, korkuları, inancı ile yaşayan bir varlık olduğunu, sanatın merkezinde aslında kendisi olduğunu gösterdiğini belirtti. Çalıkoğlu, "Tüm görsel, sembolik, kutsal, dışavurumcu referanslarına karşılık Akyavaş'ın sanatı, üreticisinin nefes aldığı zaman dilimi içersinde tecrübe ettiği aşklarını, heyecanlarını, mutluluklarını, korkularını, zaaflarını, sevgi ve dostluklarını temsil ediyor. İnsan olmak için katedilen yolculuğu, öncesi ve sonrasındaki dünyanın gizemlerini ve nefes almak için verdiğimiz emeği görselleştiriyor" dedi.

Erol Akyavaş'ın eşi Ilona Akyavaş, da bu sergiyle ilgili mutluluk duyduğunu belirterek, eşinin eserlerinin yer aldığı serginin tanıtımında bulunmaktan dolayı duygulu anlar yaşadığını dile getirdi.

 

Sergi

Ilona Akyavaş himayesinde ve Finansbank'ın katkılarıyla 29 Mayıs - 25 Ağustos 2013 tarihleri arasında İstanbul Modern Süreli Sergiler Salonu'nda yer alacak sergi, 290 yapıttan oluşan bir seçkiyi içeriyor. Sergi, Erol Akyavaş'ın Doğu-Batı sanat ve kültür dünyası arasında kurduğu kendine özgü sentezi, tuval üzerindeki zaman içinde dönüşüm geçiren perspektif ve mimari düzenlemelerini, insan figürünü merkez aldığı bilinçaltı arayışlarını ve son döneminde dünyanın farklı kültürleri ile giriştiği hesaplaşmaları geniş bir çeşitlilik içinde biraraya getiriyor.