Erzurum'da göçük: 2 ölü

Erzurum'da aşırı yağış nedeniyle çöken bir evin enkazı altında kalan aynı aileden 2 çocuk öldü, 4 kişi yaralandı.

10 Nisan 2011 Pazar, 06:38
Abone Ol google-news

Gaziler Mahallesi Melikşah Sokak'ta bulunan tek katlı ve kerpiçten yapılı bir ev, aşırı yağış nedeniyle üzerine istinat duvarının yıkılması sonucu çöktü. Evin enkazı altında kalan aynı aileden Berna (6) ve Salih Altunkanat (1) öldü, Nurnisa, Hüseyin Can, Fatma ve Gültekin Altunkanat yaralandı. İl Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği ekipleri tarafından enkaz altında çıkarılan yaralılar, kentteki hastanelerde tedavi altında alındı.
 

''Soruşturma başlattık"

Yakutiye Kaymakam Vekili Palandöken Kaymakamı Şenol Esmer, tek katlı ve kerpiçten yapılı bir evin çökmesiyle ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi. Soruşturmanın adli makamlarca yürütüldüğünü belirten Esmer, ''Olayla ilgili soruşturma başlattık. 2 ölü, 4 yaralı var. Baba ve oğlu taburcu oldu. Baba şu an ağır yaralıların yanında. En küçük çocuğu da sosyal hizmetlere aldık. 11 aylık olduğu için bakıma ihtiyacı var. Geçici süreliğine sosyal hizmetlere yerleştirdik'' dedi.

Çöken ev ile bitişiğindeki evin de önlem amaçlı tahliye edildiğini kaydeden Esmer, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Küme evlerde, afet yaşayan bir aile daha var. İki aileyi de tahliye ettik. Tahliye ettiğimiz iki aile için de yer tahsis eldi. İleri aşama için de ekiplerimiz, belediyenin ekipleriyle birlikte ev kiralama çalışması yapıyor. Bir aileye komşuları sahip çıktı. Şu an komşularının yanında. Afet gören aile ise hastanede. Biz her ihtimale karşı, ailelerin mağdur olmaması için her türlü çalışmayı yapıyoruz. Olayı yakından takip ediyorum. Hem hastaneleri hem evi gezdim. Koordinasyon görevi yapıyoruz.''

Bu arada, yaralılardan anne Fatma ile kızı Nurnisa Altunkanat, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (BEAH) yapılan müdahalenin ardından Aziziye Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesine sevk edildi.