"Etik değerlerin yetersiz olduğu bir toplumda yaşıyoruz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de siyaset kurumunun bir ortak payda oluşturamadığını, bu nedenle ülkede yapılan tartışmaların kısır kaldığını söyledi.

20 Eylül 2010 Pazartesi, 06:16
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya Türk Toplumu (TGD) tarafından Berlin'deki Ritz Carlton Hotel'de onuruna verilen akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, Almanya'da yaşayan yaklaşık 3 buçuk milyon Türk'ün büyük bir topluluk oluşturduğuna dikkati çekerek, "Türkiye'de siyaset kurumu ortak bir payda oluşturamadı. O yüzden tartışmalar kısır kalıyor. Ancak siz burada ortak bir payda oluşturabilirsiniz. Bu ortak payda güçlü olursa, sesiniz de daha güçlü çıkar" dedi.

Türkiye'deki siyasi koşulların Almanya'da olduğundan çok daha zor olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Burada etik değerler çok yüksek. Bir bakana ceza kesilebiliyor. Buradaki etik değerler, Türkiye'deki ile bir değil" diye konuştu.

"Etik değerlerin yetersiz olduğu bir toplumda yaşıyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, Türkiye'de demokrasinin tam anlamıyla yerleşmesi için gençlere fırsatlar verilmesi gerektiğini kaydetti.
Avrupa'daki sosyal demokrat partiler ile işbirliğini geliştirmek istediklerini de yineleyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bu işbirliği sayesinde sosyal demokrat değerleri Türkiye'ye taşımak istediklerini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Türk basınını da özellikle yurt dışında hakkında yapılan bazı haberler nedeni ile eleştirdi.

TGD Genel Başkanı Kenan Kolat da Alman hükümetinden 3 önemli isteklerinin bulunduğunu belirterek, öncelikle bir "hoşgeldin politikasının" yaratılması ve bunun için de özellikle iş adamlarına vize kolaylığı sağlanması gerektiğini ifade etti.

Türklerin Alman toplumuna uyumu konusunda "uyum" sözcüğünün kullanılmasına da karşı olduklarını kaydeden Kolat, bunun yerine katılımdan söz edilmesi gerektiğini ve Türklerin Alman toplumuna, kültürel, siyasi ve ekonomik alanda katılımının sağlanması gerektiğini bildirdi.

Kolat, ayrıca bir empati ortamının yaratılmasını istediklerini, insanların birbirini anlayabilmesi için diyalog eksikliğinin giderilmesi gerektiğini belirtti.

Türklerin bugün her alanda başarılı olduğuna işaret eden Kolat, büyükelçilik ve başkonsolosluklara Almanya'da yetişmiş Türk gençlerin alınmasını istedi.

TGD Başkan Yardımcısı Bahattin Kaya da Türkiye'nin AB'ye girmesi durumunda Almanya'dan Türkiye'ye göç eden insanların sayısının daha da artacağına inandığını söyledi.


Kılıçdaroğlu'na sorular

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra yemeğe katılanların sorularını yanıtladı.
Kılıçdaroğlu, zorunlu din derslerinin kaldırılmasını isteyip istemedikleri şeklindeki bir soruya karşılık, bunun için toplumsal uzlaşıya dayalı bir anayasal düzenlemenin gerekli olduğunu belirtti. Kemal Kılıçdaroğlu, YÖK'ün kaldırılması, milletvekili dokunulmazlığının sınırlandırılması, Atatürk'ün vasiyetinin eski konumuna getirilmesi, bakanların yargılanması gibi bazı konuların yeniden ele alınması gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, 12 Eylül anayasasının 85 maddesinin değiştirildiğini, devlet güvenlik mahkemelerinin ve idamların kaldırıldığını, pek çok düzenlemenin yapıldığını, hak ve özgürlüklerin genişletildiğini, Güneydoğu'da yaşanan sorunun da samimiyet ile çözülmesi için çaba harcadıklarını bildirerek, şöyle dedi:
''Bölgede bir sorun olduğunu her zaman söyledik. Bunu kamuoyuna bir raporla açıklayan bir partiyiz. Anadil yasağı varken bu yasağın kaldırılmasıyla ilgili ilk kanun teklifini veren partiyiz. Biz çağdaş anlamda sosyal demokrat bir partiyiz. Biz 1989 raporunun son satırına kadar arkasındayız. Bu partimizin bir raporudur. Bu raporun zaten büyük bir kısmı hayata geçti. Biz şimdi yeni bir çalışma başlattık. Bölgeyi gezeceğiz. Biz tavrımızda samimiyiz. Sorunun çözülmesini istiyoruz.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisi ile yaptığı bir görüşme sırasında, "Biz asker ne istediyse verdik. Sorun çözülmüyor" dediğini belirten Kılıçdaroğlu, bunun da sorunun silahla çözülemediğinin bir göstergesi olduğunu, bu soruna siyaset kurumunun toplumsal uzlaşmayla bir çözüm bulmak zorunda olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, CHP'nin Türkiye'ye çifte standart uygulanmasını istemediğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, AB'nin bir çağdaşlaşma projesi olduğunu, Türkiye'nin çağdaşlaşması ve bunun için yüzünü Batı'ya çevirmesi gerektiğini, ancak iş ilişkileri içinde olduğu Uzakdoğu ülkelerini de gözardı edemeyeceğini söyledi.

Türkiye'nin genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğunu, AB'nin kendini İslam dünyasına da örnek göstermek istemesi durumunda Türkiye'den vazgeçemeyeceğini her vesile ile dile getirdiklerini bildiren Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin, AB'ye girmese de AB standartlarını alacağını ve Batı uygarlığının bir parçası olmak istediğini belirtti.

Müzakere sürecinin kolay olmadığını, ancak Fransa ve Almanya'da olduğu gibi Türkiye'nin AB üyeliği konusunun iç politika malzemesi yapılmasına üzüldüklerini vurgulayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bu bağlamda Almanya'da yaşayan Müslüman göçmenleri eleştiren Almanya Merkez Bankasının eski yönetim kurulu üyesi Thilo Sarrazin'i de dolaylı yoldan eleştirdi. Kılıçdaroğlu, SPD üyesi olan Sarrazin'in söylediklerinin sosyal demokrasi anlayışıyla bağdaşmadığını ifade etti.


Türkiye dışında yaşayan Türklerin oy kullanması

Türkiye dışında yaşayan Türklerin oy kullanabilmesine ilişkin bir soru üzerine de Kemal Kılıçdaroğlu, zarf ile seçimin güvenli olmadığını, bu nedenle Anayasa Mahkemesinde bu uygulamaya karşı dava açtıklarını ve mahkemenin kendilerini haklı bulduğunu, bunun yerine yurt dışında seçim sandıklarının konulması ve Türkiye dışında yaşayan Türklerin bu sandıklara giderek oy kullanmasını uygun gördüklerini söyledi.

Avrupa'daki sosyal demokrat partiler ile de işbirliği yaparak Türkiye'deki hak ve özgürlükleri geliştirmek istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, ayrıca yoksulluğun sömürü alanı haline getirilmemesi gerektiğini, yoksul insanların da bir onuru olduğunu ve bu insanlara malzeme vererek onurlarının kırıldığını ifade etti.

Türkiye'de reform olarak tanıtılan birçok şeyin gerçekte hak ve özgürlükleri kısıtladığını savunan Kılıçdaroğlu, bunları yurttaşlara ve Avrupa'ya da anlatmak zorunda olduklarını kaydetti.

Türkiye dahil olmak üzere bölgesindeki hiçbir ülkenin nükleer silahlara sahip olmaması gerektiğini, bunun insanları çağdaşlaşmaya götürmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, partisi içinde kadınlara daha fazla yer vermek isteyip istemedikleri şeklindeki bir soruya karşılık da CHP'nin Türkiye'de kadınlar kotasına sahip tek parti olduğunu, ancak bunun da yetersiz olduğunu ve geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de tek partili bir sisteme doğru gidiş olduğunu savunarak, bu durumun değişmesi gerektiğini, kendilerinin de CHP'yi bireysel kavgalardan arındıracağını bildirerek, "Açık söylüyorum. CHP'ye üye olmak isteyenler milletvekili olmak için gelmesinler. Sadece sosyal demokrasiye hizmet etmek için gelsinler" diye konuştu.

CHP'nin serbest piyasa ekonomisine inandığını, ekonomi politikalarını tanıtmak amacıyla Ekim ya da Kasım ayında bir basın toplantısı düzenleyeceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, faili meçhul cinayetlerin çözülmesi için ne gibi çaba harcayacakları yönündeki bir soru üzerine de faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması talebinde bulunduklarını, ancak hükümetin bunu kabul etmediğini söyledi.

 

Kılıçdaroğlu, Schulz ile görüştü

Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu sabah kahvaltıda Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi ve AP Sosyalist Grubu Başkanı Martin Schulz ile biraraya geldi.

Kılıçdaroğlu, yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından, Schulz ile çok olumlu bir görüşme yaptıklarını belirterek, "Bundan sonra iki ülkenin sosyal demokrat partileri olarak biraraya gelerek daha iyi bir işbirliği gerçekleştireceğiz. Görüşmeden son derece memnunum. Türkiye'nin sorunlarını ve AB'nin sorunlarını görüştük. Görüşlerimizi birbirimize aktardık. Görüşmeden son derece memnunum" dedi.

Schulz da, Kılıçdaroğlu ile çok dostane bir görüşme yaptıklarını ifade ederek, "Bu, parti başkanının burada yapacağı görüşmeler dizisinin ilki oldu. Kendisi, SPD genel başkanımız dahil olmak üzere çok sayıda politikacıyla görüşecek. İkili ilişkileri ve AB ilişkilerinde yaşanan sorunları ele aldık. Gelecekte SPD ve CHP arasındaki ilişkilerin nasıl derinleştirilebileceği konusu üzerinde durduk. Geçen 8 gün içinde ikinci uzun görüşmemiz yaptık. Çok olumlu ve dostane bir görüşmeydi" diye konuştu.

 

Kılıçdaroğlu'ndan şampiyon boksçuya kutlama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Gülsüm Tatar'ı kutladı.

Bugün Almanya'da bulunan Kılıçdaroğlu, Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Tatar'ı kutlayarak başarılarının devamını diledi.