Felakete koşar adım

Hakkında felaket senaryoları yazılan, filmlere konu olan 'küresel iklim değişikliği' sandığımızdan daha çabuk gerçekleşiyor...

25 Kasım 2009 Çarşamba, 09:18
Abone Ol google-news

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da düzenlenecek İklim Zirvesi için 26 bilim adamı tarafından hazırlanan ve zirveye temel oluşturulacak yeni bir iklim raporuna göre Dünya'nın iklimi bugüne kadar tahmin edilenden çok daha hızlı ve çok daha etkili şekilde değişiyor.

Alman "Die Welt" gazetesinin internet sayfasında yer alan haberde, BM İklim Konseyi'nin (IPCC) 2007 yılı raporunu tamamlayıcı nitelikte olan yeni rapora göre, Grönland ve Antarktika'daki buzullar tahminlerden çok daha hızlı bir şekilde eriyor ve ortalama sıcaklığın çok kısa bir zaman içinde 7 derece artması bekleniyor.

Buzulların erime hızının daha önce hazırlanan raporlarda çok büyük ölçüde yanlış hesaplanmış olduğu, Antarktika'da 2007, 2008 ve 2009 yıllarının yaz mevsiminde erime hızının, simülasyonlarda hesaplanan ve BM'nin son olarak 2007 yılında hazırladığı Dünya İklim Raporunda belirtilen ortalama hızdan yaklaşık yüzde 40 daha fazla olduğunun belirlendiği ifade edildi.

Yeni raporu hazırlayan Alman iklim araştırmacılarından Prof. Stefan Rahmstorf, geçen yüz yıl içinde Dünya'daki deniz seviyesinin 20 santimetre yükseldiğini, sadece geçen 15 yıl içinde bile yükselişin 5 ya da 6 santimetre olduğunu belirterek, bu artışın 2100 yılında 1 metreye ulaşması durumunda çok sayıda adanın ve sahil kentinin sular altında kalabileceği uyarısında bulundu.

Rahmstorf, su seviyesinin 20 santimetre yükselmesi durumunda bile bunun bir felaket olacağını kaydederken, diğer iklim araştırmacıları da, buzulların erimesi durumunda artan suyun güneş ışığını daha fazla emeceğine, bunun da Dünya'daki ısının artmasına yol açacağına dikkat çekti.