Figen Yüksekdağ zorla SEGBİS odasına götürüldü

HDP’nin tutuklu bulunan önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, duruşmada mazeret göndermesine rağmen zorla SEGBİS odasına getirildi. Hakimin, Yüksekdağ'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözlerini tutanağa geçirmemesi dikkat çekti.

11 Eylül 2018 Salı, 17:18
Abone Ol google-news

HDP’nin tutuklu bulunan önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, duruşmada mazeret göndermesine rağmen zorla SEGBİS odasına getirildi. Hakimin, Yüksekdağ'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözlerini tutanağa geçirmedi. 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında 4 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alındıktan sonra Diyarbakır'da verdiği ifadesinde, "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağıladığı" iddiasıyla açılan davanın 4’üncü duruşması görüldü. Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Yüksekdağ’ın avukatı hazır bulundu. Yüksekdağ, duruşmaya katılmayacağı yönünde mahkemeye mazeret dilekçesi sunmasına rağmen zorla Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) odasına getirildi.

'Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla hareket ediliyor'

Yüksekdağ, kendisine davanın iddianamesi gelmediği için savunma yapmayacağını, davanın usulüne dair bir şeyler söyleyeceğini belirterek, "Mazeretimi sunmama rağmen benim mazeretim kabul edilmemiştir. Mahkeme tarafından zorla SEGBİS salonuna getirilmem usule uygun değildir. Her şeyden önce benim mazeretimin değerlendirilmesi ve kabul edilmesi gerekirdi. Hakkımda zorla getirilme işlemi uygulanarak, cezaevinde bulunan SEGBİS odasına zorla getirilme işleminin uygulanması, mahkemenin bana karşı kasıtlı bir tutumu olduğunu göstermektedir. Zaten bu tür dosyalarda Cumhurbaşkanı talimatlıyla hareket edildiği bilinmektedir. En başta bizim cezamızın kesilmiş olduğunu görüyoruz. Cumhurbaşkanı’nın duygularının tatmin edilmesi amacıyla bu şekilde söylediğimiz, suç teşkil etmeyen sözlerden dolayı dava açılmıştır. Bunu herkes görmektedir. Mahkemede bize karşı saygılı bir tutum sergilememiştir. Mahkemenin bize karşı tarafsız davrandığını düşünmüyoruz. Ben bunları belirtmek istedim, başka da bir diyeceğim yoktur" dedi.

Yüksekdağ'ın sözleri tutanağa geçirilmedi

Hakimin, Yüksekdağ'ın, "Cumhurbaşkanı beyefendileri oturduğu saraydan bizlerin cezalandırılması için talimat veriyor. Mahkemeler ise bu sebeple tarafsız ve bağımsız davranmıyor. Biz siyasetçiyiz ve muhalifiz. Doğru bildiğimizi, kellemiz gitse de savunmaya ve söylemeye devam ederiz. Onun demesiyle mahkemeler cezaları veriyor. Biz bundan korkmayız" şeklinde sözlerini tutanağa geçmemesi dikkat çekti.

Aynı savunma, iki dava

Yüksekdağ'ın avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir ise müvekkili hakkındaki davanın politik kimliğinden dolayı açıldığına dikkat çekerek, Anayasa'ya aykırı bir şekilde milletvekilliği düşürülen müvekkilinin gözaltında vermiş olduğu ifade nedeniyle davanın açıldığını söyledi. Müvekkilinin yaptığı aynı savunma nedeniyle hakkında Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başka bir dava daha açıldığını hatırlatan Yalçındağ, bu nedenle her iki iddianamenin aynı savunma metnine dayandığını dile getirdi. Yalçındağ, her iki dosyanın da birlikte görülmesi için birleştirme kararı verilmesini talep etti.

Davaların birleştirilmesi

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan hakim, Yüksekdağ hakkında Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi ve Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaların suç tarihlerinin, suçlamaların Yüksekdağ'ın verdiği ifade içeriğine dayandığını belirtti.

Hakim, Yüksekdağ hakkında Diyarbakır'da görülen davanın, Ankara'daki davayla birleştirilmesi için Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nden muvafakat (uygun bulma) istenmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı