Filistin Başbakanı Hamas'ı kızdırdı

Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad, açıklamalarıyla Gazze'de yönetimi elinde bulunduran Hamas hareketini kızdırdı. Hamas, özellikle Filistinli mültecileri ilgilendiren sözleri nedeniyle Feyyad'ın yargılanması gerektiğini ileri sürdü.

04 Nisan 2010 Pazar, 18:42
Abone Ol google-news

Filistin Başbakanı Selam Feyyad, geçen cuma günü İsrail'in Haaretz gazetesine verdiği demeçte, önümüzdeki yıl Filistin devletinin doğumunu kutlayacaklarını belirtmiş, ayrıca bu kapsamda Filistinli mültecilerle ilgili bir soruya verdiği cevapta, ''Filistinlilerin, Filistin Devleti içinde elbette yerleşim hakkına sahip olacaklarını'' dile getirmişti.

Hamas yaptığı açıklamada, bu sözleriyle Feyyad'ın Filistinli mültecilerin geri dönüş haklarından vazgeçtiği görüşünü savundu. ''Feyyad, Batı Şeria'da yönetimi haksız bir şekilde ele geçirmiş, gayrimeşru bir liderdir'' iddiasında bulanan Hamas, Filistin parlamentosunun kendisine güvenoyu vermediğini ileri sürdü ve Feyyad'ın Filistin halkını temsil etmediğini de savundu. ''Feyyad'ın ellerinin, Batı Şeria'da binlerce şehidin ve kaçırılan insanların acısı ile kirlendiği'' görüşüne yer verilen Hamas açıklamasında, bu nedenle Feyyad'ın yargılanması gerektiği de belirtildi.
 

Gelecek yıl Kudüs'te

Öte yandan Selam Feyyad, yaptığı bir başka açıklamada ise Filistin halkının ''Kutsal Işık'' ayinini gelecek yıl Kudüs'te, Filistin devletinin ebedi başkentinde kutlayacağını söyledi.
Feyyad bu açıklamayı, Kudüs'te dün Kıyama Kilisesi'nde Hristiyanların Kutsal Işık ayininin ardından, kiliseden gelen ateşin Beytüllahim'e iletilmesi törenleri sırasında yaptı. Birçok Filistinli Hristiyan, İsrail polisinin kısıtlamaları nedeniyle Kudüs'e gelip Paskalya yortusu öncesi törenlerine katılma imkanı bulamamıştı. ''Gelecek yıl, inşallah Filistin devletinin başkenti olacak Doğu Kudüs'teki Kıyama Kilisesi'nde birlikte kutlayacağız'' diyen Feyyad'ın açıklamasında, özellikle ''Gelecek Yıl Kudüs'te'' sözlerinin altı çizilerek, bu sözler bazı İsrailli sağ haber sitelerinde ''Feyyad, 2000 yıllık Pesah (Hamursuz Bayramı) duasının sözlerini kopya etti'' şeklinde verildi.