Fillerin atası 33 yıl sonra ayakta sergilenecek

Gavur Gölü bataklığında bulunan ve 1978'den beri Kahramanmaraş Müzesi'nde yerde sergilenen 3 bin 500 yıllık fil iskeleti, özel bir sistemle ayağa kaldırılıyor.

15 Ağustos 2011 Pazartesi, 14:20
Abone Ol google-news

İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı, yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş Müzesi'ndeki fil fosilinin, fillerin atası olduğunu söyledi.

Fil iskeletinin, 33 yıldır müzede yerde sergilendiğini ve bu nedenle çok dikkati çekmediğini dile getiren Küçükdağlı, ''Uzun zamandır nasıl olur da ayağa kaldırırız diye düşünmeye başlamıştık. Sonunda müzemizde başlatılan tadilat çalışmalarıyla bu işe koyulduk. Şu anda antik fili ayağa kaldırma işlemi devam ediyor. Yıl sonuna kadar çalışmaları tamamlamayı planlıyoruz'' dedi.

İtalyan Dr. Fabio Parenti'nin danışmanlığında destinasyon çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Küçükdağlı, 7 metre uzunluğunda 5 metre yüksekliğindeki filin eksik parçalarının özel imalatla tamamlanacağını belirtti.

Filin özel bir teşhir salonunda sergileneceğini vurgulayan Küçükdağlı, filin iskeletinin Kahramanmaraş turizmine katkı sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi.