Fındık'ta 'don' tehlikesi

Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, ''Orta ve yüksek kesimde etkili olan kar yağışından kaynaklı yaşanabilecek don olayının fındığı olumsuz etkileyeceğini tahmin ediyoruz'' dedi.

12 Nisan 2011 Salı, 10:47
Abone Ol google-news

Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, merkeze bağlı 250-500 rakımlı orta kol kuşağında bulunan Darıköy Köyü'ndeki bir fındık bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, kar yağışının Giresun'un orta ve yüksek kesimlerinde etkili olduğunu belirtti.
Kar yağışının fındık bahçelerine zarar verebilecek boyutta olduğunu vurgulayan Akbaşlı, ''Dün akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı orta ve yüksek kesimlerde etkisini sürdürüyor. Yörede orta ve yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışından kaynaklı yaşanabilecek don olayının fındığı olumsuz etkileyeceğini tahmin ediyoruz. Çünkü fındık oldukça büyümüş durumda. Bu durumdaki fındık kar yağışı ve yaşanabilecek don olayından olumsuz etkilenecektir. Bu da büyük oranda ürün kayıplarına neden olacaktır'' dedi.

Akbaşlı, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün yörede önümüzdeki 2 günlük sürede don olayı yaşanabileceği uyarısında bulunduğunu, dolayısıyla fındığın bundan etkilenebileceğini anlatarak, şunları söyledi: ''Bilindiği gibi 2004 yılının Nisan ayında da bir don afeti yaşamıştık ve fındık zarar görmüştü. Meteoroloji yetkililerinden yapılan uyarılara göre bu durum tekrar yaşanacak. Fındık üreticileri olarak son derece endişeliyiz. Sabaha kadar bahçelerde mahsulün durumunu gözlemliyoruz. Umarız bu kar yağışı don olayına çevirmez ama dalları salladığımızda üzerindeki kar birikintisi dökülmediği için don olayı başlamış gibi görünüyor. Bu durum da zarar oluşabileceğini gösteriyor. Fındık şubat ayında eksi soğuk hava dona dayanabiliyor. Ancak, yaprakları hayli büyüyünce sıfır ya da eksi bir derecede içleri kararıp dondan etkileniyor. Özellikle yarın akşam için meteoroloji 'don' için uyarı yapıyor. Umarım mahsulün başına bir şey gelmez.''
 

'Fındıkta don olayına karşı yapılabilecek fazla bir şey yok'

Akbaşlı, dünyanın gelişmiş ülkelerinde don olayına karşı vantilatör, su fıskiyesi ve bunun gibi sistemlerin geliştirilmiş olmasına rağmen Türkiye'de fındık tarımında donla mücadelede yapılabilecek fazla bir şey olmadığını ifade ederek, ''Bir çok üreticilerimiz yaşanabilecek afetlere karşı ürün zararlarının karşılanması amacıyla ürünlerini TARSİM'in don sigortasıyla sigortalattı. Sigortadan zararlar karşılansa da bizim temennimiz ürünlerimizin zarar görmemesidir. Çünkü sigorta, ne olursa olsun bizim mahsulden alacağımızı bize vermez'' diye konuştu.