Formülü Yunan rakipten çaldı

Chobani’nin patronu Ulukaya’ya eski eşinden ‘formül çalıntı’ suçlaması geldi. Ulukaya’nın, en sıkı rakibi Yunan Fage’in gizli formülünü ‘30 bin dolar’ vererek ele geçirdiği iddia ediliyor.

06 Nisan 2014 Pazar, 12:21
Abone Ol google-news

Chobani’nin yüzde 10’unun 500 milyon dolara ABD’li dev sermaye fonu TPG’ye  satışında son aşamaya gelen Hamdi Ulukaya’ya eski eşinden ‘formül çalıntı’ suçlaması geldi. Ulukaya’nın sahip olduğu yoğurt devi Chobani, ABD’den son yılların en popüler markalarından biri olmayı başardı. Ülkede Yunan yoğurdu olarak tanımlanan pazarın yüzde 47’si Chobani’nin kontrolünde. Fage’nin payı ise yüzde 14. ABD’de 7.4 milyar dolarlık yoğurt pazarının yüzde 40’ını Yunan yoğurdu kategorisi oluşturuyor.

30 BİN EUROYA ALDI

Önceki yıl eski eşi ile davalık olan Ulukaya’ya yöneltilen formül suçlaması mahkeme dosyasında yer aldı. İddia, Ulukaya Avrupa’ya uçarak Yunan markası Fage’in (Chobani’nin en büyük rakibi) eski yöneticisiyle bir araya geldi ve 30 bin euro karşılığında gizli formülü aldı. Ardından formülü kullanıp, çok tutan Chobani’yi geliştirdi.

BENİ KISKANIYOR

Ayşe Giray, Chobani kurulurken sermaye verdiğini iddia ederek, yüzde 53’lük hissenin kendisine ait olduğunu belirtmişti. Ancak Ulukaya, bunu reddetmişti. Giray ve Ulukaya bu yüzden 2012’de davalık oldu.

Ulukaya, eski eşinin ‘başarısını kıskandığı için’ dava açtığını belirtirken, Chobani’den yapılan açıklamada, Giray’ın öne sürdüğü iddiaların ‘temelsiz ve gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmadığı’ kaydedildi.

SERMAYE, ESKİ EŞİ VERMİŞ

ABD’de Manhattan Yüksek Mahkemesi’nde yer alan dava tutanaklarında Ayşe Giray’ın ifadelerine göre 1997 yılında evlenen çift, 1999 yılında boşandı. Ancak birlikte iş yapmaya devam ettiler. Giray, ailesiyle birlikte 500 bin dolar vererek üçte birine sahip olduğu Euphrates (Fırat) adlı peynir şirketini kurduklarını belirtti. Boşanmanın ardından ortak kalan Giray, bazı işlerde yine sermaye desteği sağlamayı sürdürdü.

Hamdi Ulukaya’nın 2005’te bir yoğurt fabrikası alıp kendisine söylemediğini, bu durumu 2007’de öğrendiğini anlatan Giray, 2011 yılında gelir paylaşımı istediğini, Ulukaya’yla anlaşamayınca da aralarındaki meselenin mahkemeye kadar uzandığını söyledi.