Fotoğraflarla toplumsal cinsiyet rolleri

Galata Fotoğrafhanesi, 20 Şubat’ta “Toplumsal Cinsiyet ve Fotoğraf” başlıklı altı haftalık bir atölye programına başlayacak.

13 Şubat 2018 Salı, 21:22
Abone Ol google-news

Galata Fotoğrafhanesi, 20 Şubat’ta “Toplumsal Cinsiyet ve Fotoğraf” başlıklı altı haftalık bir atölye programına başlayacak. Eğitmenliğini Şehlem Kaçar’ın üstlendiği atölyede, toplumsal cinsiyet rolleri ile sanat arasındaki ilişki incelenecek. Görme biçimleri ve feminist sanat anlayışı üzerine kavramsal okuma ve tartışmalar yapılacak. Her hafta salı günleri 19.00 - 21.30 saatleri arasında gerçekleşecek atölyeye katılım ücreti tam 400 TL, öğrenci için 320 TL olarak belirlendi. Atölye İçeriği ve Programı ise şöyle:

1. HAFTA: Atölyenin içeriği ile ilgili bilgi paylaşımı / Toplumsal Cinsiyete Giriş; Toplumsal Cinsiyet nedir? Temel kavramların paylaşılması ve sanat tarihinde kadın imgesi üzerinden tartışma. / Sanat ve Toplumsal Cinsiyet İlişkisi. / Sanat Tarihi’nde Kadın Temsilleri, Örnekler ve Arketipler. 

2. HAFTA: Feminist Sanata Giriş. / Sanat Tarihinin Feminist Eleştirisi. / Hannah Wilke, Vivian Maier ve diğerleri. 

3. HAFTA: Medyada Kadın Temsilleri. / Şiddet nasıl temsil ediliyor, şiddet haberlerinde medya dili ve fotoğraf kullanımı. / Şiddetle mücadelede örnek çalışmalar. 

4. HAFTA: Feminist Sanata Farklı Yaklaşımlar: Otoportreler. / Feminist Avangard’a Giriş ve Örnek Portfolyoların incelenmesi; Francesca Woodman ve Cindy Sherman. 

5. HAFTA: Kadın Sanat Kolektifleri, Feminist Protestolar ve Aktivizm. / Gerilla Kızlar, Sanatta feminist Hareket, 60’lar ve 70’lerden örnekler. / Türkiyeli sanatçılar ve örnek portfolyolar: Nil Yalter, Nilbar Güreş ve CANAN. 

6.HAFTA: Self Portre fotoğraf sunumları