"Fransa beni utandırıyor"

Fransa eski Başbakanı ve Bağımsız Türkiye Komisyonu üyesi Michel Rocard, Fransa'da siyasetler nedeniyle Türkiye konusunda yanlış bilgi ve önyargı bulunduğunu belirtti. Rocard, "Bu aralar Fransa beni utandırıyor" dedi.

08 Eylül 2009 Salı, 08:08
Abone Ol google-news

ABHaber'den alınan bilgilere göre, Bağımsız Türkiye Komisyonu'nun Brüksel'de Türkiye raporunun açıklanması sırasında Fransa eski Başbakanı Michel Rocard, ilginç açıklamalarda bulundu. Rocard, TÜSİAD Uluslararası Koordinatörü Dr. Bahadır Kaleagası'nın "Avrupa'da Türkiye'nin daha akılcı anlaşılması için ne öneriyorsunuz?" sorusuna Rocard, "Bu aralar Fransa beni utandırıyor" karşılığını verdi.

Fransa'nın, Türkiye konusunda siyasetçiler yüzünden yanlış bilgi ve önyargı birikimi olduğunu söyleyen Rocard "Ancak eğilimler artık olumsuz değil, bu tür akılcı raporlarlar kamuoyunun Türkiye algısını değiştireceği, o zaman Sarkozy de hatasını anlar" diye konuştu.

Michel Rocard, Türkiye ile "imtiyazlı ortaklık" taleplerine, "İmtiyazlı ortaklık zaten var, ortaklık anlaşmamız var" diyerek karşı çıkarken "Türkiye'nin üyelik müzakerelerini tıkamanın AB'nin gerçek çıkarlarıyla örtüşmediği" değerlendirmesini de yaptı.
 

"Enerji faslı bir an önce açılmalı"

AB'ye petrol ve doğalgaz arzında Türkiye'nin vazgeçilmez konumuna vurgu yapan Michel Rocard enerji faslının bir an önce müzakerelere açılması gerektiğini söyledi.
Rocard, Türkiye'nin son yıllardaki aktif dış politikasıyla bölgesindeki sorunlarda "kaçınılmaz barış yapıcı" haline geldiğini belirterek, "Komşularıyla tüm sorunlarını çözmek isteyen Türkiye'nin Suriye ve Irak'la büyük mesafe alırken Ermenistan'la da futbol diplomasisiyle hızlı bir sürece girerek ilişkileri normalleştirmeyi hedeflediğine" dikkat çekti.
 

"Diaspora şimdiye kadar sorunların çözümüne şanş vermedi"

Fransa eski Başbakanı Michel Rocard, "Ermeni diasporasının, bugüne dek asla Ermeni halkının temsilcilerine Türkiye ile sorunları müzakere etme ve çözme şansı vermediğini" de kaydetti. Türkiye ve Ermenistan yönetimlerinin, mevcut süreci başarıyla tamamlamaları halinde "büyük iş başarmış olacaklarını" da söyledi.