Fransız Kültür Merkezi'nde çizgi roman sergisi

Fransız Kültür Merkezi'nde açılan ''Fransız Belçikalı ve Türk Çizgi Romanlarına Çapraz Bakış'' isimli sergi, 31 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.

03 Temmuz 2012 Salı, 15:43
Abone Ol google-news

Kültür merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Fransa ve Belçika çizgi romanında Türk imgesi üzerine düzenlenen sergide, Türkiye ve Türkler'i resimleyen ya da konu edinen Fransızca çizgi romanlardan alınan yaklaşık 40 çizim sergileniyor.

Çizimlerin, Fransa ve Belçika çizgi romanının Türkiye'ye bakışının gelişimine de ışık tuttuğu sergideki eserler arasında, Türk kostümlerinin renklerinden esinlenen Becassine çizgi roman karakteri, Türkiye'de çekilen Tenten ve Altın Post filmi ya da Hugo Pratt'ın ünlü karakteri Corto Maltese'nin İstanbul ve Adana'da geçen maceraları var. Sergide, 15. Louis'nin eski askeri Bonneval Pacha'nın (Humbaracı Ahmet Paşa) maceraları da yer alıyor.

Ziyaretçilerin, Turhan Selçuk ve Galip Tekin gibi Türk çizgi romanının yazarlarının desenleri aracılığıyla Fransızca konuşan ülkelere yönelik bakışı ve çizgiyi görme fırsatı bulacağı sergi, 31 Ağustos'a kadar ziyarete açık kalacak.