FT: Sabancı finans dışına odaklanıyor

Dünyanın en etkin ekonomi gazetelerinden olan Financial Times, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile yaptığı röportaja yer verdi. "Sabancı Finans Dışına Odaklanıyor" başlığı ile yayımlanan röportajda, Sabancı Holding'in faaliyet alanlarındaki hedeflerine yer verildi.

17 Eylül 2009 Perşembe, 12:14
Abone Ol google-news

Sabancı Holding'ten yapılan açıklamaya göre, Peter Marsh imzasıyla yayımlanan yazının başında "Türkiye'nin en büyük sanayi gruplarından biri olan Sabancı Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, konu iş stratejisine geldiğinde piyasanın genel eğilimlerinden farklı düşünüyor" görüşü yer aldı. Yazıda şöyle denildi:

"Güler Sabancı, dünyanın her yerinde birçok finans kurumunun kazançlarının kriz nedeniyle ciddi şekilde düştüğü bir dönemde, Sabancı'nın finansal hizmetler faaliyetlerinin son aylarda oldukça iyi bir performans sergilediğini görüyor. Bununla birlikte, Grubun odaklanma konusunu finans-dışı faaliyetlerine kaydıracak bir planı da uygulamaya devam ediyor. Sabancı, Holding'in konsolide işletme karı içinde sanayi ve perakende faaliyetlerinin geçen yıl yüzde 20'de kalan payının, 2015 yılına kadar yaklaşık yüzde 50'ye çıkmasını istiyor ve bu yaklaşımında da ısrarlı."
 

"Amaç finans dışında da büyümek"

Güler Sabancı'nın "Grubun finans yönünü daraltmak istediğimi söylemiyorum. Ancak, hedeflemeyi istediğimiz ve şirketin de güçlü olduğunu düşündüğüm alanlarda önümüzdeki birkaç yıllık süreçte daha fazla büyüme fırsatı bulunduğunu görüyorum" sözlerine yer verilen, Sabancı Holding'in mevcut durumu ile ilgili olarak şöyle denildi:

"Sabancı Holding, İMKB'ye kote olmakla birlikte hisselerinin çoğunluğu Sabancı ailesinin kontrolünde bulunan, 50.000 çalışana sahip bir kuruluş. Geçen yıl gerçekleştirdiği 19,8 milyar TL (13,4 milyar dolar) tutarındaki cirosunun yaklaşık yüzde 90'ını yurtiçinden sağladı. Holding'in en yakından tanınan iştiraki ise, çoğunluk hissesi Sabancı Holding'de bulunan ve piyasa değerine göre Türkiye'nin en büyük bankası olan Akbank. Diğer faaliyetleri arasında enerji, otobüs, lastik ve çimento üretimi ile Fransız süpermarketler grubu Carrefour'la ortaklığı olan büyük bir perakende zinciri bulunuyor."

Sabancı Topluluğu'nun geleceğe ilişkin hedeflerinin de aktarıldığı yazıda, Güler Sabancı'nın yaşanan ekonomik duruma bağlı olarak finans-dışı faaliyetlerinde kısa vadede bir patlama beklemediği ifade edildi.
 

"Bu yıl yüzde 5-6 küçülürüz, gelecek yıl yüzde 3 büyürüz"

Yazıda, Sabancı'nın Türkiye'de küresel krize bağlı talep azalması yaşanması nedeniyle Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) bu yıl yüzde 5-6 küçüleceğini öngördüğü belirtilirken, şu sözlerine de yer verildi:

"Geçtiğimiz yıl zorlu bir yıl oldu, önümüzdeki yıl da "kolay" olmayacak. Yine de Türkiye'de iş yapmak için önümüzde birtakım iyi fırsatlar olacaktır ve ben bu fırsatları değerlendirebileceğimizi umuyorum."

Sabancı'nın, GSYH'nın önümüzdeki yıl yüzde 3 büyüyeceği ve Sabancı Topluluğu'nun üretim ve perakende alanlarındaki faaliyetlerinin bu durumdan faydalanacağına inandığı belirtilen yazıda, geçen yıl finansal hizmetler faaliyetlerinin başarılı bir dönem geçirdiği kaydedildi. Yazıda, şu görüşlere yer verildi:

"Ancak burada Sabancı, finansal hizmetler faaliyetlerine geçtiğimiz birkaç ay içinde katkıda bulunan "özel koşulları" da dile getiriyor. Türkiye'de 2009'un başlarında uygulanan yüksek faiz oranları, Hazine bonoları yoluyla devlete borç veren, Akbank gibi bankaların kar elde etmesini sağladı. Şimdilerde resmi faiz oranları resesyonla başa çıkacak seviyelere indi, buna bağlı olarak bankacılık gelirlerinin azalması beklenebilir. Buna rağmen Sabancı'nın beklentisi, Akbank'ın ve önde gelen Türk bankalarının "mali durumu sağlam" kalarak ülke kalkınmasını destekleyeceği yönünde."
 

Enerjki 8.6 milyar dolarlık yatırm

"Dünyadaki diğer birçok bankanın aksine, Türkiye'dekilerin kendilerini [mali kriz sırasında] zora sokacak toksik varlıkları yoktu" sözüyle devam eden yazı, Sabancı Holding'in enerji üretimindeki ilerleme hedeflerine de değinerek şöyle denildi: "Sabancı elektrik alanın Türkiye'nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 2'sini üretiyor. Bu rakamı yüzde 10'a çıkartmak için - Avusturyalı enerji topluluğu Verbund'la çalışarak, gelecek altı yılda Türkiye'deki yeni enerji santrallerine 5.9 milyar avro (8.6 milyar dolar) yatırım yapmayı planlıyor."