Gazetelerde Bugün

Türkiye 2 gün önce meydana gelen sel felaketini ve kaybedilen 32 canın hesabını kimin vereceğini tartışmaya devam ediyor... Olay gazete manşetlerinde de geniş yer buldu. Cumhuriyet bugünkü manşetine 'Sorumlusu belli' başlığını atarken; Haber Türk 'ölenleri suçladılar' dedi.

11 Eylül 2009 Cuma, 06:54
Abone Ol google-news

 

CUMHURİYET

Sorumlusu belli

İkitelli Basın Ekspres Yolu’nda meydana gelen selin ardından “izahı mümkün olmayan büyük felaket” yorumunu yapmakla yetinen Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 1997 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Ayamama Deresi Su Toplama Havzası’nı ilk kez imara açtığı ortaya çıktı. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin raporunda, 1980 öncesi imar planlarında “ağaçlandırılacak alan” olarak tahsis edilen arsanın plan değişikliğiyle satışının önünün açıldığı belirtildi.

 

HÜRRİYET

Dila elimden kaydı gitti

Selimpaşa'da yaşanan sel felaketinde Aslı Manav, büyük kızını kurtarırken, küçük kızı sulara kapıldı.

 

MİLLİYET

Ayamama gerçekleri

Felakete yol açan Ayamama Deresi çevresinde yoğunluklu yapılaşma 1997'de belediye kararıyla başladı.

 

RADİKAL

Felaketin sorumlusu İSKİ

İstanbul'da 21 kişinin öldüğü felakete Ayamama Deresi yatağındaki tıkanıklıklar sebep oldu.

 

AKŞAM

Dehşetin tanıkları

İstanbul İkitelli'de 26 kişinin can verdiği azgın sel sularıyla boğuşanlardan biri de 26 yaşındaki Halime Hüseyin'di...

 

POSTA

'Acı'lım

'Kürt Açılımı' tartışmaları yaşanırken son 3 günde Siirt Eruh'ta, Hakkari Çukurca'da ve Van'da PKK'li teröristlerle çıkan çatışmalarda şehit olan 8 asker dün törenlerle toprağa verildi.

 

VATAN

ABD'den çok sert tepki

Avrupa Komisyonu, Doğan Yayın Holding'e kesilen rekor vergi cezasının basın özgürlüğünü tehdit ettiğini, 14 Ekim'de açıklanacak Türkiye İlerleme Raporu'nu etkileyebileceğini açıkladı.


HABER TÜRK

Öleni suçladılar

7 kadın işçiyi yük aracıyla taşıtanlar tutuklandı.Şirket ise "ıslanmamak için inmediler" diye ölenleri suçladı.

 

BİRGÜN

Felaketin asıl sorumluları 15 yıldır bizi yönetenler

İstanbul Belediye Başkanı iken Erdoğan, ölümlere neden olan taşan derelerin ıslahı sözü vermişti. O dönemin İSKİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu şimdi Çevre ve Orman Bakanı.

 

SABAH

Aydın Doğan'ın yüzde 25 oyunu

3.8 milyar lira vergi cezası olan Doğan'ın, RTÜK Yasası'na uymayıp Alman ortağı Axel'e yüzde 25'in üzerinde hisse devrettiği ortaya çıktı.

 

TERCÜMAN

İstifa vatandaş (!)

CHP Lideri, "Ben buradayım sizneredesiniz" diye sordu.

 

YENİ ŞAFAK

Yağma turizmi

Felaket fareleri selin vurduğu İkitelli'ye akın etti. 31 cana aldırmadan minibüs kiralayıp Zonguldak'tan yağma için İstanbul'a gelen vicdansızlar 'pes' dedirtti.


ZAMAN

Çözüm kararlarda kalınca yıkımı sel yaptı

Yüzyılın en büyük sel felaketini yaşayan İstanbul, sorunun kaynağını ve çözüm yollarını tartışırken, tehlikenin boyuntlarının 12 yıl önce resmi raporlara girdiği öğrenildi.