Gaziantep'te iplik fabrikasında korkutan yangın... Fabrikaya yakın yerleşim yerleri boşaltıldı

Gaziantep’te, Organize Sanayi Bölgesi'nde bir iplik fabrikasının depo olarak kullanılan kısmında yangın çıktı. Yangının büyük olması nedeniyle bölgeye yakın yerleşim yerleri boşaltıldı.

14 Ağustos 2017 Pazartesi, 18:49
Abone Ol google-news

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi 2‘nci etapta bulunan Selçuk İplik Fabrikası'na ait depo kısmında henüz belirlenemeyen bir nedenle saat 16.30 sıralarında yangın çıktı. Dumanları görenlerin haber vermesiyle olay yerine itfaiye, polis ve AFAD ekipleri ile sağlık ekipleri sevk edildi. Pamuk ve elyaf dolu olan depodaki yangının büyüklüğü nedeniyle bölgeye yakın olan Sam Mahallesi’ndeki birçok ev boşaltıldı. İtfaiyenin 28 araç ve 75 personelle müdahale ettiği yangında 4 itfaiye eri ve 3 vatandaş dumandan etkilendi. Dumandan etkilenen itfaiyeciler ve vatandaşlar olay yerindeki ambulanslarla hastanelere götürüldü.

Mahalle sakinleri ise aynı depoda son 5 yılda 2 defa yangın çıktığını belirterek, tepki gösterdi. Vatandaşların da katıldığı yangın söndürme çalışmaları devam ederken, mahalleyi kaplayan duman nedeniyle yurttaşlara maske dağıtıldı.

Fabrikanın deposunu saran alevleri kontrol altına almaya çalışan itfaiye ekipleri, yangının çevredeki evlere yayılmaması için büyük çaba gösteriyor.


4 İTFAİYE ERİ DUMANDAN ETKİLENDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz, yangında şu ana kadar can kaybına ulaşmadıklarını belirterek, şunları dedi:

“16.04’te bize ihbar geliyor. Güçlü bir şekilde olay yerine hemen intikal ediyoruz, fakat içeride bu depo yangını pamuk, elyaf gibi ürünler var. Söndürüldüğünde tekrar alev alan ürünler bunlar. Organize itfaiyesi, büyükşehir itfaiyesi, su takviyesi aldığımız yerler de var. Yaklaşık 30 araç ve 100 personelle 4-5 saattir müdahalemiz devam ediyor. Şuna seviniyoruz, resmi olarak ulaştığımız can kaybı veya başka bir şey yok. Buradaki evlere sıçrama söz konusu değil. Fabrikanın diğer imalat yerine ulaşması söz konusu değil. Yangın bir süre devam edecek gibi görünüyor. Yoğun şekilde mücadelemiz devam ediyor. Yangına müdahalemiz kontrollü şekilde devam edecek. 4 tane itfaiye erimiz dumandan etkilendi, arkadaşlarımızın tedavisi hastanelerde devam ediyor.”