Gazze'de çatışmalar sona erdi

Gazze Şeridi'nde, El Kaide yanlısı olduğu iddia edilen aşırı dinci grup Cünd-ü Ensarullah militanları ile Hamas'ın güvenlik güçleri ve askeri kolu İzzeddin El Kassam Tugayları arasındaki çatışmaların sona erdiği, Hamas'ın çatışmaların olduğu Refah'ta kontrolü sağladığı bildirildi.

15 Ağustos 2009 Cumartesi, 12:32
Abone Ol google-news

Hamas'ın İçişleri Bakanlığı sözcüsü İhab El Hüseyin, çatışmalarda ölenlerin sayısının 22 olduğunu bildirdi. Ölenler arasında Cünd-ü Ensarullah'ın lideri Abdüllatif Musa ve ikisi kız çocuğu 6 sivilin de bulunduğu belirtildi. Musa'nın, dün akşam evinin Hamaslı güvenlik güçleri tarafından havaya uçurulması sırasında hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

Çatışmalarda, Musa'nın yardımcısı Ebu Abdullah Essuri de öldürüldü. Çatışmalarda ölenlerin 6'sının Hamaslı polis olduğu da kaydedildi.

Çatışmalar, dün akşam grubun lideri Musa'nın, Refah'taki camide verdiği vaazda, Gazze Şeridi'ni "İslami emirlik" olarak ilan etmesi ve "Refah'tan başlayarak tüm Gazze Şeridi'nin İslami kanunlarla yönetileceğini" söylemesiyle başlamıştı.

Çatışmalarda, dün Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın bir liderinin de öldüğü bildirilmişti. Ölümün, diğer gruptan bir militanın Hamaslı güvenlik kuvvetleri arasında kendini havaya uçurması sonucu meydana geldiği öne sürüldü.

Refah'ta dünden bu yana Bin Tayniyye camisi etrafında süren çatışmalar, öğle saatlerine doğru duruldu, patlama ve silah sesleri kesildi.

Çatışmalar sırasında, olay yerine ve hastanelere basın mensuplarının girmesi de yasaklanmıştı.

Görgü tanıklarına göre, çatışmalar sırasında bölgenin Mısır tarafına da 4 roket düştü.
Çatışmalarda caminin de büyük hasar gördüğü belirtiliyor.

Çatışmalar sırasında Refah'a binlerce güvenlik mensubu yığan Hamas, Gazze kentinde de yüzlerce militan konuşlandırmış, özellikle Hamas liderlerinin evlerinin bulunduğu bölgelerde önlemler artırılmıştı.

Cünd-ü Ensarullah, Hamas'ı dinden uzaklaşıp Batı'ya yanaşmakla itham ediyor.
Gazze Şeridi'nde, kafelerin, restoranların, internet ve CD dükkanlarının havaya uçurulmasının ardında da bu grup üyelerinin bulunduğuna inanılıyor.

Hamas kaynakları ayrıca, geçen haftalarda Han Yunus'ta El Fetih liderlerinden, Merkez Komitesinin yeni üyesi Muhammed Dahlan'ın akrabalarından birinin düğününde meydana gelen patlamanın ardında da bu örgütün bulunduğunu iddia ediyor