Genç işçi yaşamını yitirmişti... Galataport inşaatı durduruldu

Galataport, şantiyesinde çalışan 33 yaşındaki Hasan Oğuz'un yaşamını yitirmesinin ardından bugün inşaatı durdurma kararı aldı.

14 Nisan 2020 Salı, 17:48
Genç işçi yaşamını yitirmişti... Galataport inşaatı durduruldu
Abone Ol google-news

DİSK’e bağlı Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı İş) Avrupa Yakası Temsilcisi 33 yaşındaki Hasan Oğuz Galataport şantiyesinde  hayatını kaybetti. DİSK, Oğuz'un ölüm raporuna 'bulaşıcı hastalık' yazıldığını ve tüm belirtilerin koronavirüsü gösterdiğini açıkladı.

Galataport İstanbul Yönetimi, Oğuz'un yaşamını yitiemesinin ardından bir açıklamada bulunarak, inşaatı geçici olarak durdurduklarını açıkladı.

Açıklama şöyle:

"Galataport İstanbul yönetimi olarak, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen COVİD-19 salgınına ilişkin gerek ofislerde gerekse şantiyede görevli çalışma arkadaşlarımızın sağlığı için gerekli tüm önlemleri aldık.

Bu dönemde inşaat çalışmalarını, sosyal mesafe kuralını hayata geçirebilmek için yüzde 50 oranında azaltarak sınırlandırdık. Devletimizin de sıkılaştırarak devam ettiği önlemlerle biz de şantiyede aldığımız tedbirleri her geçen gün arttırdık. Bu kapsamda, gerekli denetimlerle birlikte çalışma alanlarında her türlü hijyen ve dezenfektasyon uygulamasını da titizlikle yaptık. Sahamızda bulunan termal kameralara ek olarak, tüm çalışanların maske, eldiven ve dezenfektan kullanmalarını şart koştuk.

Bu önlemlerin ve bir süredir planladığımız aksiyonların devamı olarak Galataport İstanbul şantiyemizde azaltarak devam ettiğimiz inşaat faaliyetlerimizi, 14 Nisan 2020 tarihinden başlamak üzere geçici olarak durdurduğumuz bilgisini kamuoyuna saygıyla sunarız.

Çalışanlarımızın ve alt yüklenicilerimizin sağlığı bizim için her şeyden önce gelmektedir. El ele vererek, dayanışma içinde bu zorlu günleri geride bırakacağımıza olan inancımız tamdır."

DİSK Dev Yapı-İş, sosyal medyadan paylaştığı mesajda, "Hasan'ımıza Söz vermiştik ölüm şacan şantiyeleri DURDURACAĞIZ diye Öğlen 1 de şantiye önünden tekrar haykırdık. Şantiyede çalışan arkadaşlarımızdan gelen bilgi 4 Mayıs'a kadar Çalışmalar Durduruldu... Ayrıntıları paylaşacağız." ifadeleri yer aldı.