Girişimcilik Zirvesi sona erdi

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Washington'da düzenlenen Girişimcilik Zirvesinin "paylaşılmış değerler, karşılıklı saygı ve sorumluluğu temel alan ortaklıklar yoluyla uygulamaya geçirilen yeni dış politika yaklaşımının yansıması" olduğunu söyledi.

28 Nisan 2010 Çarşamba, 06:47
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Barack Obama'nın Müslüman dünyasıyla yeni başlangıç yapmak istediğini söylediği Kahire konuşmasının ardından attığı adımlardan biri olan Girişimcilik Zirvesi sona erdi.

Clinton, zirvenin kapanışında yaptığı konuşmada, girişimcilere hitaben, bu zirvenin Obama'nın geçen yıl Kahire'de tarif ettiği, paylaşılmış değerler, karşılıklı saygı ve sorumluluğu temel alan ortaklıklar yoluyla uygulamaya geçirilen yeni dış politika yaklaşımının yansıması olduğunu belirterek, "Ortağınız olmada ABD'ye güvenebilirsiniz" dedi.

Bu ortaklıkların sadece hükümetler değil, vatandaşlar arasında olduğuna işaret eden Clinton, zirvede yürütülen çalışmaların üzerine inşa edecek ve gelecek aylar ve yıllar boyunca dünya genelindeki girişimcileri destekleyecek girişimler geliştirdiklerini söyledi.

Konuşmasında, zirveden çıkan sonuçlara değinen Clinton, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu toplumlardan başlayıp dünya geneline yayılmak üzere, yeni girişimcilere somut destek sağlayacak bir girişim olarak Küresel Girişimcilik Programını başlattıklarını bildirdi.

Clinton, bu programla, başarılı girişim atmosferi yaratılmasına katkı sağlamak için, sivil toplum kuruluşlarının yanında Amerikan özel sektörü, ortaklar ve yerel iş gruplarıyla birlikte çalışacaklarını, girişimcilerin sermayeye erişimlerinin artırılması için çaba göstereceklerini, ABD'deki iş okullarıyla dünya genelindeki eğitim kurumları arasında ortaklıkları kolaylaştıracaklarını ve rehberlik programlarını destekleyeceklerini belirtti.

 

İlk pilot uygulama Mısır'da

Küresel Girişimcilik Programı'nın ilk pilot uygulamanğn, ABD Ulusal Kalkınma Ajansı'ndan (USAID) bir girişimci ekibinin koordinasyonunda Mısır'da başlatılacağını ifade eden Clinton, ikinci programı ise yakında Endonezya'da başlatacaklarını, gelecek iki yılda da programı bir düzine ülkeye genişletmeyi planladıklarını kaydetti.

Clinton, ikinci olarak, Silikon Vadisi teknolojisi, iş deneyimi ve girişim sermayesi fonlarına erişimin artırılmasına katkı sağlama çabası çerçevesinde, Silikon Vadisi ile ortaklıkların tesis edileceğini belirterek, bu ortaklıkların Mısır, Ürdün, Lübnan, Türkiye ve Malezya'da başlatılacağını ve daha sonra diğer yerlere yayılacağını anlattı.

 

Muhtar Kent, "Yeni bir başlangıç için ortaklık" grubunun Başkan Yardımcısı

Ortaklıklarının kapsayıcı olduğunu ve dünyadaki girişimcileri desteklemek isteyen özel sektör gruplarıyla birlikte çalışmak istediklerini ifade eden Clinton, bugün ABD'nin eski dışişleri bakanı Madeleine Albright ile duyurusunu yaptıkları, ABD Dışişleri Bakanlığı ile yeni bir grup olan "Partners for a New Beginning" (Yeni Bir Başlangıç İçin Ortaklık) arasındaki yeni işbirliğine değindi.

Clinton, farklı sektörlerden seçkin isimlerin oluşturduğu grubun, Müslümanlarla küresel çapta yeni başlangıç vizyonunun hayata geçirilmesinde ABD özel sektörünün angaje edilmesi çabalarına öncülük edeceğini bildirdi.

Grubun, yurt dışındaki bilim merkezlerine teçhizat ve teknoloji tedariki için şirketlere ulaşma, yükselen iş dünyası önderleri için stajyerlik ve rehberlik programlarının başlatılmasına yardım etme gibi faaliyetler yürütebileceğini aktaran Clinton, grubun başkanlığını Madeleine Albright'ın, yardımcılıklarını ise Aspen Enstitüsü Başkanı Walter Isaacson ve Coca-Cola'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Muhtar Kent'in yapacağını belirtti. Clinton, bu çabanın dünya genelindeki özel sektör liderlerine benzer gayretler için ilham vereceğini umduğunu ifade etti.

 

Girişimcilere rehber

Clinton, girişimcilerin rehberlere erişimlerini sağlayacak yeni bir girişimin de duyurusunu yaparak, bu yenilik sayesinde, rehber arayan girişimcilerin internet üzerinden, istedikleri her alanda deneyime sahip kişilere ulaşabileceklerini belirtti.

Tüm bu girişimlerin, küresel girişimciliği teşvik edici programların ilk dalgasını oluşturduğunu kaydeden Clinton, "Bunlar, Obama yönetiminin, yardıma değil yatırıma, kendimizinkini empoze etmek yerine yerel liderlik ve fikirlerin desteklenmesine dayanan yeni bir yaklaşıma olan bağlılığını yansıtıyor" dedi.

Hillary Clinton, hükümetleri, ticaretin desteklenmesi, fikirlerin serbest dolaşımına izin verilmesi, yeni iş alanlarının kurulmasının önündeki engellerin kaldırılması için ihtiyaç duyulan yasal ve ticari reformları hayata geçirmeye teşvik etmeleri gerektiğini söyledi.