''Gizliliği İhlal'' davası başladı

Gazeteci Nedim Şener'in, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ''Ergenekon'' soruşturmasının gizliliğini ihlal ettiği iddiasıyla yargılanmasına başlandı.

13 Ekim 2011 Perşembe, 15:01
Abone Ol google-news

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, ''Odatv davası'' kapsamında tutuklu bulunan, bu davanın tutuksuz sanığı Nedim Şener cezaevinden getirildi.

Duruşmada savunmasını yapan Şener, haberindeki şemayı, emniyet mensuplarının düzenlediğini, Hrant Dink'in yakınlarına ve gazetecilere de polis tarafından verildiğini ve 2007 yılının şubat ayında hazırlandığını söyledi.

Şener, şemanın sunulması gereken yerin adliye olduğunu, ancak adliyeye intikal etmediğini belirterek şunları söyledi:
''Dink soruşturmasının bu şemalara ilişkin bölümü kapalı kalmıştır. Ben de bunu yayımlarımda ortaya koydum. Bu şemayı savcılığın dikkate alarak Dink cinayeti ile 'Ergenekon' örgütü arasındaki bağlantıyı ortaya koymasını istemiştim. Ancak sanık durumuna düştüm. Şemada 'Ergenekon'dan bahsedilmemiştir. Hrant Dink cinayetinden sonra 'Ergenekon' soruşturması başlamıştır, dolayısıyla soruşturma başlamayan bir olay ile ilgili gizliliğin ihlalinden bahsedilemez.''

Nedim Şener, şemanın resmi herhangi bir niteliği olmadığını, kimsenin sahiplenmediğini sözlerine ekledi.

Şener'in avukatı Yücel Döşemeci de ek savunma için süre talep etti.

Sanık hakkında 5187 sayılı Basın Kanunu'nun 19. maddesinin uygulanması ihtimali bulunduğunu belirten Hakim Hasan Gülver, yasada öngörülen para cezasının alt sınırı olan 20 bin lira adli para cezası ile yargılamada sanık için yapılan bir davetiye gideri 5 lira olmak üzerine toplam 20 bin 5 liranın, TCK'nın 75. maddesi uyarınca yatırılıp, makbuzunun ibraz edilmesi halinde, kamu davasının ortadan kaldırılmasına karar verileceğini bildirerek, duruşmayı erteledi.

Duruşmayı, Şener'in eşi Vecide Şener, gazeteci Uğur Dündar ile çok sayıda arkadaşı da izledi.

İddianame

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 9 Şubat 2009 tarihinde Milliyet Gazetesinin 11. sayfasında yayınlanan ''Emniyet'ten İlginç Şema'' başlıklı haberde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen ''Ergenekon'' soruşturmasıyla alakalı suçlu olarak gösterilen kişilere ait fotoğrafları basıp, kişileri suçlu olarak damgalanmalarına neden olunduğu ve gizliliğin şartlarına uyulmadığı belirtiliyor.

İddianamede, haberi hazırlayan Nedim Şener'in ''gizliliği ihlal etmek'' suçundan 2,5 ila 8 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.