Grevdeki madencileri ziyarete giden CHP heyetine polis engeli

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Veli Ağbaba'nın başkanlığındaki heyet, Zonguldak'ta 4 aydır ücretlerini alamadıkları için ocaktan çıkmama eylemi ve açlık grevi başlatan maden işçileriyle görüşmek istemesi polis tarafından engellendi. Polis ile Ağbaba ve diğer milletvekilleri arasında arbede yaşandı.

26 Mayıs 2016 Perşembe, 16:22
Abone Ol google-news

<video:540609>

 

Kilimli İlçesi Gelik Beldesi'nde faaliyet gösteren Deka Madencilik A.Ş. ve bu şirkete bağlı Balçın Madencilik'te çalışan 245 maden işçisi, geçen 4 Nisan'da iş bıraktı. 13 Nisan'da ise şirkete 'Paralel Devlet Yapılanması' iddiasıyla yürütülen soruşturması kapsamında kayyum atandı. Sonraki süreçte çeşitli eylemlerle seslerini duyurmaya çalışan işçilerden 85'i, geçen 18 Mayıs'ta maden ocağına girerek dışarıya çıkmama eylemi başlattı. Eylemlerinden bir gün sonra açlık grevine de başlayan işçilerden 56'sı sağlık sorunları nedeniyle eylemi bırakmak zorunda kaldı. 29 işçi maden ocağındaki eylemlerine devam ediyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın başkanlığında CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu, Ünal Demirtaş, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya'dan oluşan heyet, maden işçileriyle görüşmek için kömür ocağına bulunduğu yere gitti. Kömür ocağı girişinden 100 metre ilerideki polis barikatının önünde bekleyen aileler ve diğer işçilerin karşıladığı CHP heyeti, ardından eylem yapan işçilerin yanına gitmek istedi. Polis, sadece CHP heyetinin kömür ocağı önüne geçişine izin verdi. Ocak önünde bekleyen İl Emniyet Müdürü Osman Ak, CHP heyetinin ocak içine girişine izin vermedi. İşçilerle görüşme taleplerini yenileyen Ağbaba, telefonla Vali Ali Kaban ile görüştü. Vali Kaban'ın da olumsuz yanıt vermesi üzerine CHP heyeti, polis barikatının önünde bekleyen aile ve basın mensuplarının yanına geldi.

Ağbaba, polisin işçilerle görüşmelerine izin vermediğini anlatan Ağbaba şöyle konuştu:
"Bedenlerini ekmekleri için açlığa yatırmış arkadaşlarımızla görüşme talebimizi ilettik. Maalesef hem emniyet müdürü ve Vali bize bu izni vermedi. Burada izin alacak bir durumda yok ama maalesef hukukun olmadığı yerde eşkıyalık olur, terör olur. Burada bize uygulanan budur. Madene girmememize izin verilmemesi hukuksuzdur, keyfidir. Bunu burada kınıyoruz. Bunlar maalesef siyasetin emrine girmiş hukuk tanımaz kişilerdir. Biz bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulacağız. Vali telefonda dalga geçer gibi idare mahkemesine başvurun diyor. İdare mahkemesinden 15-20 gün sonra, 1 ay sonra cevap alın diyor. Bu çocukların canını kimse düşünmüyor. Bu insanlara bir şey olursa onların ölümünden vali ve emniyet müdürü sorumludur. Sayın vali ve emniyet müdürüne Türkiye'nin hukuk devleti olduğunu TBMM'de hatırlatacağız."

POLİS İLE CHP ARASINDA ARBEDE

Açıklamasının ardından tekrar maden ocağına gitmek isteyen Ağbaba ve milletvekillerine polis izin vermedi. Polis ile CHP heyeti arasında arbede yaşandı. Bu sırada işçilerde polis barikatını yıkmak istedi. Polis CHP heyetinin maden ocağının önüne gitmesine izin vermesiyle kalabalık sakinleşti. Ancak CHP heyetinin ocağa girmesine yine izin verilmedi. Bu sırada eylemciler arasında bulunan 38 yaşındaki Recep Çayırlı adlı maden işçisinin fenalaştığı bilgisi geldi. Maden ocağından çıkarılan Recep Çayırlı, sağlık ekipleri tarafından ambulansa alındı. Eşinin rahatsızlandığını öğrenen Sevda Çayırlı ise gözyaşlarına boğuldu. Sevda Çayırlı eşinin bulunduğu ambulansa alındı. Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Recep Çayırlı'nın tansiyonu düştüğü ve tedavisini devam ettiği öğrenildi.

CHP OLARAK KONUNUN TAKİPÇİYİZ

Tekrar ailelerin yanına gelen CHP heyeti adına açıklama yapan Ağbaba, işçilerin kömür ocağı girişinin 10 metre yakınına slogan atarak geldiklerini ve uzakta olsa bir temas sağladıklarını söyledi. Sorunu çözmek için geldiklerini ifade eden Ağbaba, "Buraya sorunu çözmeye geldik. Burası bir iş ve ekmek meselesi. Burada işçi arkadaşlarımızla konuşup açlık grevini bitirmeleri için geldik. Açlık grevi o insanlara zararı olur. Maalesef emniyet müdürü ve valinin hukuk tanımaz keyfi uygulaması sonucu içeri girmemiz engellendi. Bu konuda gerekli hukuksal başvuruları yapacağız. Bunun peşin bırakmayacağız. İşçilerle aramızda 10 metre varken görüştük. Onlara aş ve çocuklarını beklediğini söyledim. Açlık grevini bırakmalarını istedim. Gerekir TBMM önünde bizim yatacağımızı söyledim. 'Haklıyız kazanacağız' diyorlar. Bir sıkıntıları yok gibi gözüküyor. İnşallah bu sorunu çözeriz. Eylemi devam ettirmeye kararlılar." dedi.

Aileler ve işçilerle görüşen CHP heyeti ardından maden ocağından ayrıldı.