Gül, zemin yokluyor

Cumhurbaşkanı Gül’ün son mesajları AKP’de ‘partiye dönmek için zemin yokluyor’ biçiminde yorumlanıyor...

19 Temmuz 2014 Cumartesi, 04:00
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün hizmete devam edeceği yönünde verdiği mesajlar, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda partinin genel başkanı ve başbakan olmak için“zemin yoklama” olarak değerlendiriliyor. AKP’de tüzük değişikliği beklentisi içinde olan 3 dönemlik bakan ve milletvekilleri, Gül’ün başbakan olmasını istiyor. Gül’ün son dönemde mesajlarını sıklaştırması Cumhurbaşkanlığı için devir-teslim töreninin yapılacağı 28 Ağustos’a kadar siyasi geleceğini netleştirme çabası olarak yorumlanıyor. AKP’de Gül’ün partiye genel başkan olmaması durumunda yeni bir partiyle siyasete devam edeceğine olasılık tanınmazken bunun parti tabanında tepki yaratacağına işaret ediliyor.

Başbakan Erdoğan ve AKP yönetiminin Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlanıncaya kadar AKP’nin yeni genel başkanı ve başbakanın kim olacağı konusunu tartıştırmama kararına karşın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün son dönemde siyasi geleceğine ilişkin yaptığı açıklamalarla ne mesaj vermek istediği partide de tartışılıyor. AKP kulislerinde, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeler yapılıyor:

Gül zemin yokluyor: Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Gül, partiye dönmek, genel başkan ve başbakan olmak istiyor. Son dönemde “millete hizmete devam edeceği, buna milletin karar vereceği”yönündeki açıklamaları Başbakan Erdoğan ve kendisini partide istemeyen gruba doğrudan mesaj niteliği taşıyor. Gül, konuyu gündemde tutarak parti tabanına, milletvekillerine ve parti yönetimine sürekli kendini hatırlatıyor ve “ben de varım” diyor.

28 Ağustos’a kadar netleştirme isteği: Gül, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin devir-teslimle sonlanacağı 28 Ağustos’tan önce siyasi geleceğini netleştirmek istiyor. Başbakan Erdoğan, eğer seçilirse Çankaya Köşkü’ne çıkmadan önce yeni genel başkan ve başbakan için parti içinde yine bir dizi istişare toplantısı yapacaktır. Başbakan, Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili olarak yaptığı istişare görüşmelerinde kendisinden sonra genel başkanın kim olacağı konusunda hiçbir renk vermedi. Cumhurbaşkanı Gül’ün de ikili görüşmelerinde Erdoğan’ın bu konuya hiç girmemesinden duyduğu rahatsızlığı “Her görüşmemizde Cumhurbaşkanlığı diyor ama Başbakanlık konusuna hiç girmiyor” diyerek dile getirdiği belirtiliyor.

3 dönemliklerin tüzük beklentisi: Başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay başta olmak üzere özellikle 3 döneme takılan milletvekilleri ve bakanlar, Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’ne çıkması durumunda Gül’ün partiye dönmesini istiyor. 3 döneme takılan milletvekillerinin çoğunluğu Gül’ün genel başkan olması durumunda tüzüğün değiştirilerek 3 dönem engelinin kaldırılabileceği beklentisini taşıyor.

Yeni parti tepki yaratır: Gül’ün partinin genel başkanı olmaması durumunda yeni bir partiyle siyasete devam edeceği iddiaları bir süredir dile getiriliyor. Ancak Gül, bu partinin kurucusu. Başka bir partiyle yoluna devam etmez. Bu parti tabanında tepki yaratır. Gül, hiçbir zaman bu davada bölen taraf olmak istemez. Eğer çevresindeki kişilerin etkisiyle böyle bir yola girerse de umduğunu bulamaz. Partiden Gül için ayrılacak milletvekili sayısı fazla olmaz, olanlar da zaten 3 dönem engeline takılanlardan olur.