'Güneş' krizi aşılıyor

Terör eylemine katılmak suçlamasıyla ömür boyu hapis cezasına mahkûm edilen Hulki Güneş'in AİHM kararları doğrultusunda yeniden yargılanmasının önü açıldı.

09 Mart 2013 Cumartesi, 07:56
Abone Ol google-news

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2003 yılında, PKK üyesi olmak ve terör eylemine katılmak suçundan ömür boyu hapis cezasına mahkûm edilen Hulki Güneş’in yeniden yargılanması konusunda Türkiye ile Avrupa Konseyi arasındaki kriz aşıldı.

4. yargı paketi, Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanmasının önünü kesmek için Ceza Muhakemeleri Yasası’nda (CMY) yapılmış olan istisnayı ortadan kaldırınca, Hulki Güneş’in AİHM kararları doğrultusunda yeniden yargılanabilmesinin de önü açıldı. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de 4. yargı paketini yeterli buldu.

AİHM, Hulki Güneş’in, adil ve bağımsız bir mahkemede yargılanmadığına ve kötü muamele gördüğüne hükmetmiş, Güneş’in yeniden yargılanmasını istemişti. Türkiye, Avrupa Konseyi’nin uyarılarına karşın bu karara 6 yıldır uymuyordu. Türk Ceza Yasası’nda yeni düzenlemeler yapılsa da Güneş, Öcalan nedeniyle CMY’ye konulan istisnai bir hükümden dolayı yeniden yargılanamadı.

4. yargı paketiyle, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi önünde 15 Şubat 2012 tarihi itibarıyla bulunan dava dosyaları için, 4 Şubat 2003 tarihinden önce AİHM’de kesinleşmiş kararlara yeniden yargılanma yolu açıldı. Böylece yaklaşık Türkiye’deki 200 hükümlünün yargılanması gündeme geldi.

Bakanlar Komitesi de 5-7 Mart tarihleri arasında, uygulanmayan AİHM kararlarını ilgili ülkelere sorduğu toplantının ardından Türkiye’ye ilişkin hazırladığı raporda, “Yeni yasa tasarısı, mahkeme kararlarının uygulanmasına ilişkin kaygılara yeterli bir yanıt olmuştur” denildi. Raporda, Bakanlar Komitesi’nin Türk hükümetinin tasarının en kısa sürede yasalaşacağı görüşünü yinelediği de belirtildi.

 

‘Öcalan’ı etkilemez’

Eski AİHM üyesi CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen de 4. yargı paketini değerlendirirken Öcalan için CMY’de yapılan istisnayı “anormal bir durum” olarak nitelendirdi ve “Pakette yer alan düzenleme, Bakanlar Komitesi’nin önünde bulunan davalar, yeniden yargılanma hakkından yararlanacak diyor Hulki Güneş ve diğerleri için. Bu garip durum ortadan kaldırılmış oluyor” dedi. Bu durumun Öcalan’ı hiçbir şekilde etkilemeyeceğini dile getiren Türmen, “Öcalan kararında diyordu ki, dosya yeniden açılsın filan... Avukatları Türkiye’de yeniden yargılanma talebinde bulundular karardan sonra ve ilgili mahkeme dosyayı yeniden açtı, inceledi ve yeniden yargılanmaya gerek yoktur, dedi. Bu dosya Bakanlar Komitesi’nin önüne geldi ve Bakanlar Komitesi tamam, dedi karar yeniden incelenmiştir, dosya yeniden açılmıştır, mahkemenin kararı tamamdır, dosyayı kapattı” görüşünü dile getirdi.

Türmen, Öcalan’ın avukatlarının yeniden yargılanma için talepte bulunduğunu dile getirip “Dosyayı yeniden açtırmaya çalıştılar ama başarılı olamadılar. Öcalan dosyası kesinlikle kapanmıştır” dedi.