Güney Kıbrıs'ta kritik oylama

Güney Kıbrıs'ta bugün, Avro Bölgesi Maliye Bakanlarının (Eurogroup) kurtarma paketine alternatif olarak hazırlanan önerilerle ilgili 9 yasa tasarısı Rum parlamentosunda oylanacak.

22 Mart 2013 Cuma, 10:10
Abone Ol google-news

Dün bakanlar kurulunda onaylanmasının ardından acil olarak meclise getirilen tasarıların arasında, Rum bankalarından sermaye aktarımını engelleyen bir tasarı bulunuyor.

Troyka'nın önerisiyle hazırlandığı iddia edilen tasarı, "acil durumlarda" Rum Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Müdürü'ne bankalardan büyük sermaye aktarımlarını kısıtlama yetkisi tanıyor.
Tasarıların arasında ayrıca, daha önce satılması kakarlaştırıldığı bildirilen Laiki Trapeza ile birlikte daha beş bankanın iflastan kurtulmasına yönelik özel bir tasarı bulunduğu belirtiliyor.
Rum bankacılık sisteminin AB formlarında sağlıklı duruma getirilmesi amaçlandığı belirtilen tasarıda, Laiki Trapeza'nın bütünüyle iflastan kurtulması için ikiye bölünmesi ve bir bölümünün satılmasının öngörüldüğü bildiriliyor.

Güney Kıbrıs Merkez Bankası Müdürü Panikos Dimitriadis dün yaptığı açıklamada, Rum bankacılık sisteminde bazı değişiklikler yapılmasının kredi anlaşmasının gereği olduğunu belirterek, bu çerçevede Laiki Trapeza ile ilgili bazı kararlar alındığını bildirmişti.

Bu arada, polisin dün akşam saatlerinden itibaren yoğun güvenlik önlemleri aldığı Rum parlamentosunun önünde sabah saatlerinden itibaren ellerinde hükümetin ekonomi politikasını protesto eden pankartlar bulunan çok sayıda vatandaşın yeniden toplanmaya başladığı gözleniyor.

Rusya'dan umut yok

Diğer yandan, Rum medyasına yansıyan haberlede, Rusya'da destek arayışlarını sürdüren Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in Moskova'daki çabalarının sonuçsuz kaldığı bildirildi.
Haberlerde, bugün sabah saatlerinde Rum Lider Anastasiadis;i telefonla arayan Sarris;in, Rus yetkililerle olan temaslarının beklenen sonucu vermediğini bildirdiği belirtildi.

Bankaların kapalı olması iç piyasayı etkiledi


Bu arada, Güney Kıbrıs'ta bankaların 7 gündür kapalı olması iç piyasada büyük sıkıntılara neden oluyor. Vatandaşlar 260 avro limit konulan bankamatiklerin önünde gün boyunca büyük kuyruklar oluştururken, acil ihtiyaç dışındaki alışverişlerin durma noktasına geldiği bildiriliyor. Ülkede tüm alışverişlerin sadece peşin parayla yapıldığı, özellikle yabancıların nakit eksikliği nedeniyle büyük zorluklarla karşılaştığı belirtiliyor