Güney Kore’nin Kuzey’i yok etme plan

Soğuk Savaş sırasında SovyetlerÇin destekli Kuzey, ABD destekli Güney olarak ikiye ayrılan Kore’de kardeşler birbirini ortadan kaldırma planı yapma noktasına geldi.

11 Eylül 2016 Pazar, 23:26
Abone Ol google-news


Kuzey Kore’nin Güney’deki Amerikan askeri varlığına nispet geçen hafta 5. nükleer silah denemesini yapması üzerine Güney Kore çok cüretkâr bir gözdağı verdi. Güney’in kamusal haber ajansı Yonhap’a konuşan askeri bir kaynak, “Kuzey’in nükleer saldırı işaretleri göstermesi durumunda” başkenti Pyongyang’ı “yok etme” planlarının olduğunu söyledi.

BBC’nin Seul muhabiri Steve Evans da, “Güney’in Kuzey’e saldırma planı, cuma günkü denemenin ardından meclise sunuldu” dedi. Yonhap’a konuşan Güney Koreli yetkili, planı “Pyongyang’ın her yeri balistik füzelerle ve yüksek patlayıcı mermilerle tamamen yok edilecek” diye aktardı, Kuzey yönetiminden isimleri saklanan bölgelerin öncelikli hedef alınacağını söyledi. “Şehir küle dönecek, haritadan silinecek” dedi. Kuzey Kore Dışişleri sözcüsü ise ABD’nin Kuzey Kore’yi meşru nükleer güce sahip ülke olarak tanımasını istedi.

Sözcü ABD’nin Kuzey Kore’ye daha fazla yaptırım tehdidiyle “Anlamsız, son derece gülünç” diye alay etti.