Güney Pasifik'teki Sandy Adası aslında yokmuş

Avustralyalı bilim adamları, dünya haritalarında, denizcilerin atlaslarında ve Google Earth'te görülen Sandy Adası'nın gerçekte var olmadığını ortaya çıkardı.

22 Kasım 2012 Perşembe, 13:48
Abone Ol google-news

BBC'nin haberine göre, Sydney Üniversitesi'nden bilim adamları, haritalarda Avustralya ve Fransız idaresindeki Yeni Kaledonya arasında gösterilen adanın olduğu bölgeye gidince ada yerine sadece okyanusla karşılaştı.

Bölgeye giden gemide bulunan bilim adamlarından Maria Seton, ekibin bölgede bin 400 metre derinliğe sahip okyanus yerine kara parçası görmeyi beklediğini belirterek, ''Tuhaf bir durum'' değerlendirmesinde bulundu.

Seton, var olmayan bir adanın nasıl olup da haritalara girdiğini bilmediklerini, işin aslını bulmaya çalışacaklarını kaydetti.

Ülkenin deniz haritalarını yapan Avustralya Hidrografi Servisi, Sandy'nin Google Earth'te ve bazı haritalarda yer almasının, insan hatasından kaynaklanmış olabileceğini açıkladı.
Google Earth'in sözcüsü ise haritalarını hazırlarken çeşitli güvenilir kaynaklara danıştıklarını belirterek, ''Dünya durmaksızın değişen bir yer ve bu değişiklikleri takip etmek, hiç sonu gelmeyen bir uğraş'' dedi.

Sandy Adası, en az 10 yıldır haritalarda görülüyordu.