Hâkim, Ankara Baro Başkanı'nın üzerine yürüdü!

Ankara 12’inci İş Mahkemesi’nde görüşülen bir davanın hakiminin salondaki bütün avukatları dışarı çıkarttığını gören Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran görüşmek için odasına gittiği hakimin saldırısına uğradı.

24 Mayıs 2018 Perşembe, 13:35
Abone Ol google-news

<video:982019>

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre Ankara Balgat Adliyesi 12’inci İş Mahkemesi’nde görülen davanın hakimi Abdülvahap Dabakoğlu, duruşmadaki avukatları salonun dışına çıkarttı. Tesadüfen orada bulunan ve avukatların duruşma salonundan çıkartıldığını gören Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, duruşma arasında hakimle görüşmek için odasına gitti. Hakime, yaptığının doğru olmadığını ve aleniyet ilkesine aykırı olduğunu söyleyen Canduran, “Sen kimsin? HSK Başkanı’mısın?” yanıtıyla şok yaşadı.

Avukatların yeniden duruşmaya alınmasının ardından koridora çıkan Canduran’ın peşinden gelen duruşma hakimi, Ankara Barosu Başkanı ve avukatların üzerine yürüdü.

 “Mübaşir ve avukatlar zor tuttu”

Hakim Abdülvahap Dabakoğlu'nun daha önce 8’inci Ağır Ceza Hakimi olarak görev yaptığı ve saldırgan tutumu nedeniyle bu görevinden alınarak 12’inci İş Mahkemesi’nde görevlendirildiği öğrenildi. Yaşadıklarını BirGün’e anlatan Canduran, “Avukatların olduğu her yerde benim yetkim ve görevim vardır” diye konuştu.

 Canduran, olayı şöyle anlattı:

 “Avukatla içeride hiçbir diyalogu olmamış. Bir dosyayı bulamamış ve buna sinirlenmiş. Avukat arkadaşımız da ‘Hakim bey dosyayı aramanıza gerek yok, duruşmaya devam edebiliriz’ demiş. Buna sinirlenerek bütün avukatları salondan kovmuş. Ben de tesadüfen adliyedeydim. Duruşma arasında Hakim beyin yanına girdim. 'Meslektaşlarımızı neden kovuyorsunuz' diye sordum. ‘Sen kimsin? Baro başkanının hiçbir yetkisi yok diye bağırarak beni de dışarıya çıkarttı. Daha sonra, ‘Avukatları duruşmaya alabiliriz artık’ demiş. Ben de ‘İşte böyle olmalı’ deyince içeriden cübbesiyle birlikte üzerime koştu saldırmak için. Mübaşir ve avukatlar zor tuttu kendisini.”

FEYZİOĞLU: ANKARA BAROSU BAŞKANINA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

 Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Ankara Baro Başkanı Canduran'a yapılan saldırıyı yazılı bir açıklama ile kınadı. Feyzioğlu'nun açıklaması şöyle:

Ankara'da duruşmanın en temel kuralı olan açıklık ilkesini bilmeyen bir hâkim, duruşma sırasında avukatları duruşma salonundan çıkartmıştır.

 Ankara Barosu Başkanı ve yanındaki meslektaşlarımız vatandaşın hukukunu ihlal eden bu davranışa itiraz etmişlerdir.

 Hukuk mahkemesi hakimliği yaptığı halde nedendir bilinmez ceza hakimi cüppesi giyen hakim, hâkimliğini unutmuş, kabadayılığa özenmiş ve kürsüden inerek baro başkanımızın üzerine yürümüştür.

 Araya girenler, hakimin fiili saldırısını önlemişlerdir.

 Utanç verici bu davranışı ile bu kişi hâkimlik mesleğine yakışmadığını göstermiştir. HSK üzerine düşeni yapmalı ve söz konusu kişi kendisi istifa etmez ise, mesleği bu kişiden arındırmalıdır.

 Olayın görüntülerini, hâkimlik mesleğine duyulan saygıyı yıpratmamak adına yayınlamıyoruz.

 HSK'nın üzerine düşeni yapmasının takipçisi olacağız. Saygıyla duyururuz.