HDP örgütlenme atağı başlatacak

24 Ocak’taki HDP kongresinde PM’nin olası bir baskın seçim veya ara seçime karşı özellikle İç Anadolu, Karadeniz ve Ege’de örgütlülüğün güçlendirilmesine yönelik yeni bir yapı oluşturulacağı ifade ediliyor.

20 Ocak 2016 Çarşamba, 22:08
Abone Ol google-news

HDP kongresinde; partinin yetkili organı olan PM’ye örgütlenmeyi güçlendirecek bir yapı oluşturulacak. PM, HDP’nin Türkiye partisi söylemi kapsamında İç Anadolu, Karadeniz ve Ege’de örgütlenmeye yönelik çalışmalar yapacak. 7 Haziran’da seçilip, 1 Kasım’da seçilemeyen 21 milletvekiline PM’de aktif görev verilecek. Kongrede; yaşanan çatışmalar nedeniyle ikinci planda kalan siyasetin sorun çözme yeri olduğu vurgusunun yapılacağı ve diyalogun sağlanması için yeni bir dil oluşturulması yönünde politikalar oluşturulacak.

HDP kulislerinden edinilen bilgilere göre, kongrede HDP’nin İstanbul ve Doğu illeri ağırlıklı olan PM yapısı sil baştan değişerek; partinin Türkiyelileşme politikası doğrultusunda yeniden yapılandırılacak. AKP’nin baskın ya da ara seçim yapma ihtimali üzerine PM’ye parti örgütlülüğünü güçlendirme görevi verilecek. Ayrıca HDP’nin farklı toplumsal hareketlerle bağ kurmasına yönelik de bir misyon edinilecek. HDP’nin çevre, kadın ve gençlik hareketleriyle iletişim kurması, bu hareketlerin enerjisinin siyaset alanına aktarılması amaçlanıyor.

 

Eski 21 vekile aktif görev verilecek

PM ve MYK’de mevcut milletvekillerinin oranı azaltılarak, vekillerin parlamento çalışmalarına aktif olarak katılması sağlanacak. 7 Haziran’da seçilip, 1 Kasım’da seçilemeyen eski milletvekillerine ise PM ve MYK’de aktif görevlerin verileceği ifade ediliyor. Eski vekiller özellikle seçildikleri bölgelerde aktif olarak görev yapacaklar. Özellikle 7 Haziran’da HDP’nin milletvekili kazandığı Batı illerine ağırlık verilecek.