"Hekimler hedef gösteriliyor"

Ankara Tabip Odası, sağlıkta yaşanan aksaklıkların üzerini örtmek için hekimler ve tüm sağlık çalışanlarının hedef gösterildiğini savundu.

28 Eylül 2011 Çarşamba, 13:31
Abone Ol google-news

Ankara Tabip Odası'dan yapılan açıklamada, sekiz yılı aşkın süredir bu ülkede insanların, kendisi de hekim olan Sağlık Bakanı'ndan "hekimlerin paragöz olduğunu", "elinin vatandaşın cebinde olduğunu" dinlediği, Bakanlık tarafından kamuoyunda hekimlerin vatandaşın sağlığını düşünmediği, yurttaşın cebiyle ilgili olduğu, hekimlerin "rant" peşinde olduğu algısı yaratıldığı dile getirildi.

İş yükü artıyor

Hekimler günde 100-120 hasta bakmak zorunda kaldığının vurgulandığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:
"Son sekiz yıldır sağlık hizmeti talebi kışkırtılıyor. Hekimlerin yaşayabilecekleri kadar para kazanması için daha fazla ameliyat yapması gerekiyor. Bakanlık hekime yükleniyor. Sağlık hizmetinin kalitesi düşüyor. Vatandaş nitelikli sağlık hizmeti alamıyor, derdine derman bulamıyor. Hekimin yazdığı reçeteyi, yaptığı ameliyatı SGK belirliyor. Hekimin mesleki bağımsızlığı yok ediliyor. Artık sağlık alanında sadece sayılar konuşuluyor. Hastalar niteliksiz sağlık hizmetine mahkum ediliyor. Hekimler sıkıştırılıyor, kamuoyunda rencide ediliyor. Sesini çıkartamaz hale getirilmeye çalışılıyor. Hekimler, tüm bu yaşananlara 'hayır' dedikleri zaman, 'rantlarını kaybediyorlar' diye suçlandılar. Biz hekimler, tüm bu olan bitenle, kamunun sağlık hizmetinden çekilmesinin, hekimlerin özel sektöre ucuz işçi olarak sunulmasının amaçlandığını biliyoruz."

"Sağlıkta uygulanan politikaların amacının sağlığı yandaş sermayeye teslim etmek olduğu ortadadır" denilen açıklamada, sermayenin talebinin "ucuz işgücü" olduğu vurgulanarak, "Bu işleri yerine getirenler, tüm bu süreçte hekimlerin haklı sesini kısmak için onları hedef gösterenler, hekimlere yönelik şiddetin sorumlularıdır" ifadelerine yer verdi.