Helin Palandöken'in katil zanlısı cezaevinde değil mi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi'den önerge: "Helin Palandöken'in katil zanlısı cezaevinde değil mi?"

17 Şubat 2018 Cumartesi, 13:50
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, cuma günü Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Helin Palandöken davasına katil zanlısı M.Y’nin yerine başka sanığın getirilmesi skandalı konusunu TBMM’ye taşıdı.

Helin Palandöken duruşmasında skandal... Mahkemeye yanlış sanığı getirdiler

Adalet Bakanlığı’na yönelik bir soru önergesi hazırlayan İlgezdi, Bakan Abdulhamit Gül’den konuyla ilgili açıklama yapmasını istedi. İlgezdi, “Helin Palandöken’in katil zanlısı hapishanede değil mi” dedi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı’nın soru önergesi şöyle:

“17 yaşındaki lise öğrencisi Helin Palandöken, 13 Ekim 2017 tarihinde pompalı tüfekle katledilmişti. Bugün Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek dava, katil zanlısı M.Y’nin yerine başka sanığın getirilmesi nedeniyle ileri tarihe ertelenmiştir. Bu durum akıllara sanığın cezaevinde olup olmadığı sorusunu getirmektedir. Zira biliyoruz ki, kadınları katledenler bir takım elbise giyiyor, tıraş oluyor, “Pişmanım” diyorlar ve iyi hal indiriminden yararlanarak, TAHLİYE oluyorlar.

Bu bağlamda,

Helin Palandöken’in katil zanlısı duruşmaya neden getirilmemiştir? Gerçekten bir karışıklık mı olmuştur yoksa katil zanlısı cezaevinde değil midir?

 Kontrolün “en üst seviyede” olduğu hapishanelerde, yanlış sanığın, yanlış davaya götürülmesi bir güvenlik zafiyeti değil midir?

 Katil zanlısı yerine başka sanığın getirilmesi ile ilgili görevliler hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?

 Sanığın cezaevinde olup olmadığı ile ilgili kamuoyunu inandıracak ve kamu vicdanını rahatlatacak bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?”