Hidrojenaratör bin megavata ulaştı

İspanyol Hidrojeneratör üreticisi Indar firmasının Türkiye'deki santraller için ürettiği hidrojeneratörlerin toplam kurulu gücünün 1000 megavata ulaşması nedeniyle bir resepsiyon düzenlendi.

05 Nisan 2011 Salı, 15:49
Abone Ol google-news

Ankara Swissotel'de düzenlenen resepsiyona Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Bakanlık yetkilileri katıldı.

Resepsiyonun açılışında konuşan Bakan Yıldız, Türkiye olarak enerjide yerli ve yenilebilir kaynaklarla büyümeyi planladıklarını, dolayısıyla Indar'ın faaliyetlerini çok anlamlı bulduğunu söyledi.

İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Cristobal Gonzalez-Aller Jurado ise Ankara ve Madrid arasındaki ilişkilerin giderek stratejik önem kazandığını bunda iki ülke arasındaki liderlerin ikili ilişkilerinin önemli olduğunu ifade etti.

İspanya'nın AB'den sonra ikinci büyük partnerinin Türkiye olduğuna işaret eden Büyükelçi, İspanya'nın Türkiye'ye ihracatının 3,1 milyar avro, ihracatının ise 3,7 milyar avro düzeyinde olduğunu kaydetti.

İspanya'nın Türkiye'ye yaptığı toplam yatırımın ise geçen sene 8 milyar avroya ulaştığını bildiren Büyükelçi, iki ülke ilişkilerini gelişmesinde enerji sektörünün kilit faktör olduğunu ifade etti.

Resepsiyonda, Indar Hidropower şirketinin Türkiye'deki 25 HES'te 50 jeneratörünün bulunduğu, bu sayının montaj aşamasında bulunan 60 jeneratör eklendiğinde 2012 sonuna kadar 110'a çıkacağı bildirildi.