Hollanda OHAL gerekçesiyle Türk zanlının iadesini askıya aldı

Hollanda'da Lahey Mahkemesi, darbe girişiminin ardından Türkiye'de OHAL ilan edilmesi üzerine Ankara'dan gelen bir iade talebini askıya aldı.‬

22 Temmuz 2016 Cuma, 11:22
Abone Ol google-news

Kararın gerekçesinde, Türkiye'de 15 Temmuz'daki darbe girişiminini ardından sanık haklarının yeterince korunup korunmayacağının belirsiz olması yer aldı.

Hollandalı yargıç, Türkiye'de son günlerde yaşanan yargıya ilişkin gelişmeler nedeniyle adil yargılamanın şüpheli olduğunu savundu.

Davanın avukatlarından Bart Staperk de iadelerin ertelenmesinden yana. Hollandalı avukat, "Türkiye'de adalet sisteminin halen ne kadar bağımsız olduğunu ve gözaltındaki kişilere nasıl davranıldığını bilmiyoruz" dedi.?

"TÜRKİYE'DEN GELEN TALEPLER HER ZAMANKİNDEN DAHA SIKI GÖZDEN GEÇİRİLECEK"

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanlığı sözcüsü de, olağanüstü hâl uygulaması (OHAL) ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin askıya alınmasının ardından, Türkiye'den gelen iade taleplerinin her zamankinden daha sıkı gözden geçirileceğini açıkladı.? Sözcü, Hollanda Televizyonu'na yaptığı açıklamada, çeşitli nedenlerle iade taleplerini reddedebileceklerini anımsattı.? Bakanlık sözcüsü ayrıca politik suçlar, Türkiye'deki insan hakları ihlalleri ve adil yargılanma sorunu nedeniyle iade dosyalarını savcılığa göndermeme kararı alabileceklerini belirterek, "Bu her zaman böyleydi. Şimdi daha kesin olarak böyle" dedi.

Lahey Mahkemesi, 5 Ağustos'ta yeni bir iade dosyasını ele alacak. Mahkeme kaynaklarına göre, bu dosyanın da askıya alınması bekleniyor.

Amsterdam Mahkemesi yargıçlarından Ronny van de Water da, Türkiye ile hukuksal işbirliğinin durdurulması çağrısında bulundu. ? Hollandalı yargıç, buna gerekçe olarak 15 Temmuz'daki başarısız darbe girişiminden sonra binlerce yargı mensubunun görevden uzaklaştırılmasını gösterdi. ?Adalet Konseyi Sözcüsü de, ülkedeki son durum nedeniyle hakimlerin Türkiye'ye iade konusuna kuşkuyla yaklaşmalarının anlaşılır olduğunu belirtti.?

(Kaynak: Anka)