Huawei yeni işletim sistemini tanıttı: HarmonyOS

ABD yaptırımları nedeniyle Google'ın Android sistemini kullanmasının sekteye uğramasına karşı önlemler alan Huawei geliştirmeye başladığı yeni işletim sistemini açıkladı.

09 Ağustos 2019 Cuma, 12:50
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Donald Trump'ın kara listeye aldığı, bu kapsamda Google'la bazı ilişkilerin durmasıyla birlikte Android işletim sistemini kullanmaya devam etmesi tehlikeye giren Çin merkezli teknoloji devi Huawei'den beklenen adım geldi.

Huawei, Android'e alternatif olarak geliştirdiği HarmonyOS’u tanıttı. Firma yetkililerinden Richard Yu, Çin’in güneyindeki Dongguan kentinde düzenlediği basın toplantısında HarmonyOS’un "dünyaya daha fazla uyum getireceğini" söyledi.

"Daha sorunsuz çalışması ve güvenli olması adına' yeni sistemin 'gelecek odaklı" tasarlandığını söyleyen Yu, HarmonyOS'un Android ve (Apple'ın işletim sistemi) iOS'tan tamamen farklı olduğunu vurguladı.

Sistemin ilk versiyonu bu yıl Huawei'nin akıllı ekrana sahip ürünlerinde kullanılmaya başlanacak. Geleck 3 yılda da giyilebilir teknoloji ürünleri de dahil olmak üzere daha çeşitli akıllı ürünler için de farklı versiyonları geliştirilecek.