IAA’da Türkiye rüzgarı

Bu yıl 67’nci kez düzenlenen Hannover Uluslararası Ticari Araç Fuarı’na Türkiye’den 100’ü aşkın şirket katılıyor.

20 Eylül 2018 Perşembe, 22:40
Abone Ol google-news

 Almanya’nın Hannover kentinde bu yıl 67’nci kez gerçekleştirilen 2018 Uluslararası Ticari Araç Fuarı’na (IAA) Türkiyeli şirketler damga vurdu.

IAA’ya bu yıl 50 ülkeden 2 bin 100 şirket katılırken, bunların 110 tanesini Türk şirketleri oluşturdu. İki yılda bir düzenlenen ve 27 Eylül’e kadar açık olacak fuara, Ford, Mercedes, BMC, Otokar, Temsa, Karsan, Anadolu Isuzu gibi Türkiye’de büyük üretim yapan firmaların yanı sıra Aselsan da katıldı. IAA 2018’de Türk şirketleri yeni ağır vasıta çekicilerini ve kamyonlarının dünya prömiyerlerini yaptı.

Isuzu’nun elektriklisi

Anadolu Isuzu, IAA Hannover 2018 Ticari Araç Fuarı’nda 5 yeni aracının ilk gösterimini yaptı. Standında Citiport 18, Ciiport 12 HyPer, Novociti Life Premium, Visigo HyPer, Turquoise araçlarını sergileyen şirket, Türkiye’de üretilen ilk yüzde 100 elektrikli kamyonu NPR 10 EV’nin de dünya tanıtımını yaptı.

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, Citiport 18’in, yüksek yolcu kapasitesine sahip, özellikle yoğun hatlarda hizmet verebilen yapısıyla, başta, Doğu Avrupa olmak üzere tüm yurtdışı pazarlarında ve Türkiye’de müşterilerin beğenisine sunulacağını söyledi. 

Doruk T  ile gövde gösterisi

Koç Holding şirketlerinden Otokar, IAA Ticari Araç Fuarı’nda tasarım, teknoloji, dayanıklılık ve ergonomisi ile ön plana çıkan şehir içi otobüsü Kent ve turizm otobüsü yeni Doruk T ile gövde gösterisi yaptı. İtalya, Fransa, Belçika, İspanya ve İsveç’te satışları başlanan Otokar’ın 10 metrelik turizm otobüsü yeni Doruk T’yi ilk kez Hannover’de otobüs operatörlerinin beğenisine sundu.
Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Doruk T otobüsümüzün Almanya lansmanını IAA Fuarı’nda yapıyoruz. Almanya’da turizm taşımacılığında olduğu kadar şehir içi toplu taşımacılıkta da iddialı hedeflerimiz var. Kısa zamanda Doruk otobüslerimizin şehir içi tipleri de Berlin toplu taşımacılığında hizmete başlayacak” dedi. Görgüç, “Bugün 35 binden fazla otobüsümüz Fransa, İtalya, İspanya ve Almanya başta olmak üzere 50 ülkede milyonlarca yolcu taşıyor. Doğalgazlı otobüslerimizi İspanya’ya ihraç etmeye başlıyoruz” dedi.