İBB ile AVM sahipleri anlaştı... Kiracılar ortada kaldı

Bakırköy’de bulunan Marmara Forum AVM’nin kaçak kısımları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) yapılan şartlı bağış ile 'yasal' hale geldi. Taraflar arasındaki protokole göre İBB’ye, ofislerin bulunduğu 100 milyon lira değerindeki bina ve bir arsa devredildi. Devir işlemi tamamlanınca, İBB’den kiracılara ‘Bulunduğunuz ofisi boşaltın. Orayı hizmet binası olarak kullanacağız’ yazısı gitti.

25 Ağustos 2016 Perşembe, 13:46

İBB ile Marmara Forum’un sahibi Multi Otuzbeş Geliştirme Yatırım İnşaat ve Tic. A.Ş arasında yürütülen görüşmeler geçtiğimiz 30 Haziran’da karara bağlandı. Karar gereği, AVM’de bulunan kaçak yapıların yasal hale gelebilmesi için, ofis olarak kullanılan Garden Office binası ve aynı bölgede bulunan 16 bin metrekarelik arsa İBB’ye devredildi.

YENİ EV SAHİBİNİZ ARTIK İBB

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre taraflar, yapılan protokol sonrası el sıkışarak masadan kalkarken, kiracılara yazılar gitmeye başladı. İlk yazı 1 Temmuz tarihli. Multi Emlak Geliştirme’den giden yazıda özetle “Bulunduğunuz binanın mülkiyeti 30 Haziran’da İBB’ye devredildi. Bu tarih itibari ile kiraya veren taraf artık İBB; bilginiz olsun” denildi.

15 GÜN İÇİNDE BOŞALTIN

Kiracılara ulaşan ikinci yazı ise 22 Temmuz tarihli. İBB Emlak Yönetimi Daire Başkanlığı’nın gönderdiği ihtarnamede özetle şöyle denildi: “Multi’nin kiracısı olduğunuz anlaşılıyor. Ancak bulunan binanın mülkiyeti belediyemize geçti. Bu binayı, hizmet binası olarak kullanacağız. Sizinle de kira sözleşmesi devam ettirilmeyecek. Bulunduğunuz yeri 15 gün içinde boşaltarak belediyemize teslim edin.”

Gelen yazılarla şaşkınlık yaşayan kiracılar, binadaki güvenlik, temizlik, danışma gibi birimlerin kaldırıldığını gördü. Kiracılar, bir yandan Multi ile temasa geçerek sorunun çözümünü isterken, İBB’den ise süre uzatım talebinde bulundu.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız...