İBB Şehir Tiyatroları'nda oyun değişikliği

'İstanbul Hatırası'yerine İBB Şehir Tiyatroları'nda bu hafta 'Surname' ve 'Toros Canavarı' yerine gelecek hafta 'Sevgili Doktor' oynayacak.

24 Aralık 2011 Cumartesi, 11:41
Abone Ol google-news

İBB Şehir Tiyatroları’nda, 23-25 Aralık tarihleri arasında Kâğıthane Sadabad Sahnesi’nde oynanacak olan Tarık Şerbetçioğlu’nun yazıp yönettiği İstanbul Hatırası adlı oyunun yerine oyuncu rahatsızlığı nedeniyle aynı sahnede ve aynı tarihlerde, proje tasarımını Candan Seda Balaban ve Yiğit Sertdemir’in yaptığı, Yiğit Sertdemir’in yazıp yönettiği Surname 2010 adlı oyun sahnelenecektir.

28-30 Aralık tarihleri arasında Kâğıthane Sadabad Sahnesi’nde oynanacak olan Aziz Nesin’in yazdığı, Tarık Şerbetçioğlu’nun yönettiği Toros Canavarı adlı oyunun yerine ise yine oyuncu rahatsızlığı nedeniyle, aynı sahnede ve aynı tarihlerde, Anton Çehov’un yazdığı, Neil Simon’un uyarladığı ve Taner Barlas’ın yönettiği Sevgili Doktor adlı oyun sahnelenecektir.

Surname 2010’da kocasının ölümünün ardından açtığı sahafında, özel bir nedenle geceyi bekleyen Sühendan Hanım, kocasına ait hiç görmediği notlarla karşılaşır. Bu notlar, kocasının kendisi için düşündüğü “sözde şenliğe” dair fikirleri içermektedir. Yazılanları şaşkınlıkla okumaya başlayan Sühendan Hanım; kendisini bir düşün içinde, geçmiş ile bugünün İstanbul’u arasında gerçekleşen bir şenliğin tam ortasında bulur.

Maske-kukla-kostüm tasarımını Candan Seda Balaban’ın, müzik-ses tasarımını Selim Can Yalçın ve Barış Manisa’nın, ışık tasarımını Mahmut Özdemir’in, koreografisini Özgür Tanık’ın yaptığı, şarkı sözlerini Yiğit Sertdemir’in yazdığı oyunda; Ayşem Yağmur Ulusoy, Can Alibeyoğlu, Ceren Hacımuratoğlu, Derya Keykubat, Derya Yıldırım, Elyesa Çağlar Evkaya, Engin Akpınar, Eraslan Sağlam, İrem Erkaya, Mana Alkoy, Mehmet Soner Dinç, Mert Aykul, Özgür Atkın, Özgür Tanık, Seda Fettahoğlu, Semah Tuğsel, Seza Güneş, Şeyda Arslan, Uğur Dilbaz, Yiğit Sertdemir, Zeynep Göktay Dilbaz rol alıyor.

Sevgili Doktor, birbirinden bağımsız sekiz kısa öyküden oluşuyor. Oyunda çeşitli sınıflardan kişilerin varoluşları, ilişkileri, çelişkileri ve hayatta kalma çabaları trajikomik durumlarla seyirciye aktarılıyor.

Çevirisini Sevgi Sanlı’nın, dramaturgluğunu Dilek Tekintaş’ın, sahne tasarımını Barış Dinçel’in, kostüm tasarımını Nihal Kaplangı’nın, ışık tasarımını Özcan Çelik’in, efekt tasarımını Yusuf Tuncer’in yaptığı oyunda; Taner Barlas, Funda Postacı, Aziz Sarvan, Kubilay Penbeklioğlu, Meriç Benlioğlu, Nagehan Erbaşı, Yalçın Avşar rol alıyor.