İçişleri Bakanlığı 30 BDP'liyi görevden aldı

İçişleri Bakanlığı, Şırnak ve ilçelerinde 5 belediye başkanı, 3 belediye başkan yardımcısı, 1 belediye başkan vekili, 15 belediye meclis üyesi, 6 il genel meclis üyesini görevinden aldı.

15 Ekim 2011 Cumartesi, 12:50
Abone Ol google-news

Terör örgütü PKK’nin kent yapılanması olduğu belirtilen Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi (KCK- TM) operasyonlarının ardından harekete geçen İçişleri Bakanlığı, 29 Mart seçimlerinde göreve gelen 1’i firari, 4’ü tutuklu toplam 6 belediye başkanı, 15 belediye meclis üyesi, 3 belediye başkan yardımcısı, 1 belediye başkan vekili, 6 il genel meclis üyesini görevlerinden aldı. İçişleri Bakanlığı tarafından ilgili belediyelere gönderilen resmi yazıda, belediye başkanları ile belediye meclis üyelerinin Anayasa’nın 127. maddesinin 4. fıkrası ile 5393 sayılı Belediye Kanunun 47. maddesi ve İl Özel İdaresi Yasasının 34. maddesi uyarınca “geçici tedbir” kapsamında görevlerinden uzaklaştırıldığı bildirildi. Bakanlık kararıyla görevden uzaklaştırılan BDP’li belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyeleri şunlar:

Tutuklu Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu, İdil Belediye Başkanı Resul Sadak, hakkında yakalama kararı bulunan Uludere Belediye Başkanı Şükran Sincar, Aralık 2009’da tutuklanan Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak, Şırnak Belediye Başkan Yardımcısı Piruz Üstün, Şırnak Belediyesi Meclisi üyeleri Gurbet Balık, Abdulaziz Bilgi, Aydın Pusat, Maruf İke, Ayşe İrmez, Zeynep İnan, Mehmet Selim Basan, Cemil Yorgun, Mehmet Çakan, Yahya Barınç, Silopi Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Kunur, Silopi Belediye Meclisi üyesi Serhat Sevişoğlu, Temel Tanrıkulu ve Abdulaziz Tanrıkulu, Cizre Belediye Başkanvekili Mehmet Sacı, Cizre Belediye Başkan Yardımcısı Hanım Onur, Cizre Belediye Meclisi üyesi Adem Gölce İke, Cizre Belediye Meclis Üyesi yedek üyeleri Reşit Gün, Basri Ertene, 2009 yılında tutuklanan BDP Şırnak İl Genel Meclisi üyesi Emin İrmez ile 21 Eylül’de Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile tutuklanan İl Genel Meclisi üyeleri Ali Aktaş, Hasan Atak ve Sarya Ölmez ile haklarında arama kararı çıkartılan BDP Şırnak İl Genel Meclisi Başkanı Leyla Birlik ve Şırnak İl Genel Meclisi üyesi Sıtkı Demir.
 

Bakanlığın dayanak gösterdiği Anayasa’nın ilgili maddesi “Mahallî idarelerin seçilmiş organlarının, organlık sıfatını kazanmalarına ilişkin itirazların çözümü ve kaybetmeleri, konusundaki denetim yargı yolu ile olur. Ancak, görevleri ile ilgili bir suç sebebi ile hakkında soruşturma veya kovuşturma açılan mahallî idare organları veya bu organların üyelerini, İçişleri Bakanı, geçici bir tedbir olarak, kesin hükme kadar uzaklaştırabilir” hükmünü içeriyor. Yine bakanlığın dayanak gösterdiği belediyeler yasasında ise “Görevleriyle ilgili bir suç nedeniyle haklarında soruşturma veya kovuşturma açılan belediye organları veya bu organların üyeleri, kesin hükme kadar İçişleri Bakanı tarafından görevden uzaklaştırılabilir” deniliyor.