İDOB'dan Hurrem Sultan Balesi

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) ‘Hurrem Sultan’ balesiyle Osmanlı’nın öyküsünü dansın ince diliyle 16, 18, 21, 23 Mayıs günleri Süreyya Opera Sahnesi’nde canlandırıyor. Hurrem rolünde İDOB’un parlak yıldızı Deniz Zirek var.

13 Mayıs 2013 Pazartesi, 19:52
Abone Ol google-news

Diziyle gündeme gelen dönem, ilk defa 1977’de Oytun Turfanda’nın koreografisi ve Nevit Kodallı’nın bestesiyle Ankara Devlet Balesi tarafından yorumlandı. İDSO’nun sergilediği Hurrem Sultan Balesi, Deniz Olgay Yamanus ve Oktay Keresteci’nin sahnelemesiyle İstanbul seyircisinin karşısına çıkıyor.  

Kanuni Sultan Süleyman’ın Hurrem Sultan’a duyduğu aşkı konu alan bale, öz oğullarını iktidara getirmek isteyen Hurrem’in, yanlış bir kararla kendi oğlunu öldürtmesine yol açtığı Süleyman ile olan hikayesini dramatik bir şekilde gözler önüne seriyor.

Oytun Turfanda‘ nın kendi deyişiyle; ‘’Tarihin tozundan, pasından arıtarak yalın ve duygusal bir anlatımla’’ sahnelenen eserdeki folklorik öğeler, dönemin ruhunun yansıtılmasını sağlıyor.

Koreograf Oytun Turfanda’nın yaratmak istediği duygusal atmosferi göz önünde bulunduran dönemin büyük Türk bestecilerinden Nevit Kodallı, son derece ender bir yaklaşımı da ortaya koyarak besteci- koreograf dayanışmasının en değerli örneklerinden birine imza atmıştır.

Eserin tarihsel kostümlerinin kumaşları Vakko Home tarafından hazırlanırken kostüm tasarımı Serdar Başbuğ’a ait. Osmanlı’nın tarihsel dokusunu yansıtacak dekorlar ise  Efter Tunç imzası taşıyor.

Eserde Hurrem Sultan’ı Deniz Zirek ve Müge Celiloğlu, Kanuni Sultan Süleyman‘ı Selim Borak ve Mehmet Nuri Arkan, Gülbahar‘ı Tülay Yalçınkaya ve Ebru Cansız, Mustafa’yı  Deniz Özaydın ve Ali Türkkan, başçengiyi ise Zuhal Karaca ve Hüma Ersel dönüşümlü olarak yorumlarıyla canlandırıyor.

Sergilenmeye başladığı ilk günden  beri kapalı gişe olan,tarihin tozlu satır aralarından lirik bale adımlarına dönüşen bu büyüleyici baleyi 16 , 18 , 21 , 23 Mayıs 2013 tarihlerinde Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde izleyebilirsiniz.