İHD çıplak tahliyeye yönelik takipsizliğe itiraz etti

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde geçen yıl operasyonlar ve sokağa çıkma yasağı sırasında, 1’i çocuk, 2’si kadın 14 kişi, 7 Mart 2016’da HDP milletvekillerinin girişimi sonucunda Valiliğin oluşturduğu güvenlik koridorundan tahliye edildi. Tahliye sonrasında, 7 erkeğin iç çamaşırlarıyla duvar dibinde çekilen fotoğrafları “JİTEM” adlı Twitter hesabından paylaşıldı. Valilik çıplak aramanın “tedbir amaçlı” olduğunu savunurken, bu fotoğrafları çeken ve paylaşanlar için soruşturma başlatıldığını duyurdu.

10 Şubat 2017 Cuma, 14:35
Abone Ol google-news
 
İHD Diyarbakır Şubesi, görüntüleri çeken kamu görevlileri hakkında 9 Mart 2016’da suç duyurusunda bulundu. Ancak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu, soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Kararın gerekçesinde “Müştekinin iddialarının soyut ve genel olduğu, mağdurların ve faillerinin isimlerinin, açık kimlik ve adres bilgilerinin belirtilmediği ayrıca iddia edilen görüntülerin teşhir edildiği yazılı ve görsel yayınların ve sosyal paylaşım sitelerinin de belirtmediği, iddiaların ciddi bulgu ve belgelere dayanmadığı anlaşıldığından, açık kimlik ve adres bilgileri belirtilmeyen ve güvenlik görevlisi olduğu iddia edilen şüpheliler hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına...” denildi.
 
Bu karar üzerine İHD, Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ne itiraz etti. Dilekçede, şüphelilerin sivillere yönelik insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleyle tüm Kürtlere mesaj verdiği ve hakaret ettiği belirtildi. Takipsizlik kararı verilen olayla ilgili Diyarbakır Valiliği’nin soruşturma başlattığı hatırlatılırken,  görüntülerin yayınladığı hesapların linkleri verildi.
 
Tahliye edilen sivillere yönelik muamelenin Türkiye taraf olduğu uluslararası sözleşmelere ve iç hukuka aykırı olduğu dilakçede  kaydedildi. Savcılığın, olayla ilgili somut delillere ulaşmadan bu görüntüleri çeken kişiler hakkında takipsizlik kararı vermesinin yasaya ve usule aykırı olduğu vurgulanan itiraz dilekçesinde, takipsizlik kararının kaldırılması ve söz konusu görüntüler için ivedilikle soruşturma başlatılması talebi yinelendi.