"İki madenciye ulaşmak zaman alacak"

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağındaki grizu patlamasıyla ilgili, ''İki madencimiz tahmin ettiğimiz gibi kuyuya düştüyse cesetlere ulaşmamız zaman alacak'' dedi.

15 Haziran 2010 Salı, 15:00
Abone Ol google-news

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, yaptığı açıklamada, 17 Mayısta meydana gelen patlamanın ardından oluşan göçükte kaldıkları tahmin edilen Engin Düzcük ve Dursun Kartal'ın cesetlerinin temizlenen yığınların altında da bulunamadığını söyledi.

Göçüklerin kaldırıldığı alanda herhangi koku olmaması nedeniyle işçilerin patlamanın etkisiyle Karadon Yeni Servis Kuyusu'na düşmesinden şüphelendiklerine dikkati çeken İnan, şöyle konuştu:
''Kuyunun 720 metre derinliğinde ızgara var, ancak burada su seviyesi 700'lere kadar yükselmiş. Göçük alanında işçilere ulaşamadığımızdan tahminlerimiz kuyuya düşmüş olabilecekleri yönünde. İki madencimiz tahmin ettiğimiz gibi kuyuya düştüyse cesetlere ulaşmamız zaman alacak. Çünkü kuyunun içine demir bağları ve ocakta kullanılan bazı malzemelerin düştüğünü belirledik. Şu anda cesetlerini bulamadığımız iki madencinin ailelerinin yerine kendimi koyuyorum da inanın ki çok zor durum. Geceleri gözüme uyku girmiyor. Duygusal insan olarak hiç huzurlu değilim. İşçilerimize bir an önce ulaşmak için imkanlarımızı seferber ettik. Çalışmalarımız 24 saat sürdürülmektedir. Kazaların yaşanmaması en büyük dileğimiz.''