İklim değişikliği geri dönülemez boyutta olabilir

ABD yönetimi, ülkede iklim değişikliklerinin kendini gösterdiğini ve bu durumun geri döndürülemez olması riskinin bulunduğu uyarısını yaptı.

17 Haziran 2009 Çarşamba, 07:20
Abone Ol google-news

Beyaz Saray ve birçok bakan tarafından kaleme alınan, iklim değişiklikleriyle ilgili Amerikan araştırmalar programının raporunda, küresel ısınmanın kendini, sıcaklıkların ve okyanus seviyesinin yükselmesi ve kış yağışlarıyla buzulların erimesi şeklinde gösterdiği vurgulandı.

"Küresel İklim Değişikliklerinin ABD'deki Etkileri" adlı raporda, enerji tüketiminde değişim olmadığı taktirde ısı artışının daha sık sıcak dalgalarına yol açacağı belirtildi.

Güneydoğu bölgesinde düzenli olarak meydana gelen kasırgaların da daha sıcak okyanuslar üzerinden geçip güçlenerek daha da yıkıcı olacağı uyarısında bulunuldu.

Yağışlarda artış kaydedilen bölgelerin, gelecekte muhtemelen daha bol kar yağışı ve yağmura maruz kalacağı, güneybatı gibi kurak bölgelerin de daha kurak dönemlerle karşı karşıya kalmasının beklendiği kaydedildi.

Raporda, küresel ısınmanın, ülkenin "tahıl ambarı" olan orta batı bölgesindeki sıcaklık artışı ve yağışlarda azalmayla tarımsal faaliyetlerde etkisini göstereceği ve klima sistemlerinin kullanımı yoluyla da enerji ihtiyacını arttıracağı belirtildi.

Sera etkisi yaratan gaz salınımının azaltılması için acil önlemler alınması çağrısı yapılsa da küresel ısınmanın etkilerinin geri döndürülemez olduğu vurgulandı.

Bu salınımların azalması durumunda bile, iklim değişiklikleri ve sonuçlarının, atmosferde bulunan gazlar yüzünden kısmen de olsa kendini hissettireceği kaydedildi.