İlaç şirketlerinin öğrenci avı!

Öğrenci ve işsizlerin, Ege Üniversites'nin ilaç araştırma deneylerinde kullanıldığı ileri sürüldü.

16 Kasım 2011 Çarşamba, 07:19
Abone Ol google-news

Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda yapılan değişiklikler, Türkiye’yi ilaç şirketlerinin “kobay ülkesine” dönüştürüyor.

Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi’nde (ARGEFAR) öğrenci ve işsizlerin maddi gelir karşılığı ilaç araştırmalarında kullanıldığı iddia edildi.

Ege Üniversitesi öğrencileri A.D. ile G.T, temel gereksinimlerini karşılayabilmek için daha önce bu işi yapan arkadaşlarının önerisiyle ARGEFAR’da deneylere katıldıklarını söyledi. Adlarının açıklanmasını istemeyen başka öğrenciler de üniversitedeki yoksul kişiler arasında kobaylığın sektör haline dönüştüğünü vurguladı. ARGEFAR Müdürü Doç. Dr. Ercüment Karasulu ise gönüllülere yüksek meblağlar ödenmediğini kaydetti. Karasulu, kurumda yapılan araştırmaların “piyasada satışa sunulmuş” ilaçlar olduğunu savundu.

Kobaylığa “gönüllü” olan öğrenciler, “Daha önce kobaylık yapan arkadaşlarımızın 600 lirayı geçen paralar aldıklarını duyduk. İlk olarak antibiyotik ilacı denendi. Sonrasında ‘masraf’ adı altında kobaylık ücretini veriyorlar. Geçen yıl 150 liradan başlayan ücretler oluyordu. Tabii ilaca göre bu ücretler daha da artıyor ve yüksek fiyatlara çıkıyor” dediler. İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erdener Özer ise, yasal altyapı da hazırlanarak Türkiye’nin ilaç tröstlerinin çok rahat hareket ettiği bir ülke haline getirildiğini vurguladı.